BRATISLAVA. Spomienkové zhromaždenia na pamiatku zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej sa v piatok večer konajú v desiatkach miest po celej Európe, ako aj inde vo svete.
V rovnaký čas ako v pätnástich slovenských mestách, teda o piatej večer, bol naplánovaný začiatok spomienkových stretnutí napríklad aj v Prahe, Brne, Ostrave, ale tiež v Berlíne, Štokholme i Madride.
Zhromaždenie v Kanade
S deväťhodinovým časovým posunom sa zhromaždenia "in memory of Jan Kuciak" na Robson Square, vo Vancouveri v Kanade zúčastnilo okolo sto ľudí.
Ľudia s transparentmi a vlajkami zapálili sviečky pri spomienkovej fotografii zavraždených a zaspievali si štátnu hymnu.
Pochody v Česku
V Brne sa na spomienkovom pochode zúčastnilo zhruba tisíc ľudí vrátane viacerých lokálnych politikov.

Akcia sa začala o piatej večer na Malinovského námestí, kam prišlo asi 500 ľudí, ostatní účastníci sa pridali počas pochodu.
Pred ambasádou v Prahe ľudia zapaľovali sviečky, na jej plot uväzovali biele a čierne stužky a pri fotografiách zavraždeného páru nechávali papieriky s odkazmi. Zhromaždenie sa nieslo v pokojnej atmosfére, medzi účastníkmi dominovali mladí ľudia.
Pieta sa uskutčnila aj na Masarykovom námestí v Ostrave, kam podľa iDnes.cz prišli asi tri desiatky ľudí.
Jedným z nich bol 30-ročný bývalý novinár, ktorý prišiel napriek tomu, že ho bolí hrdlo a jeho manželka leží doma s chrípkou.
"´Prečo som prišiel? To je predsa jasné,´ odpovedal stručne. Nikomu nebolo do reči," popisujú atmosféru na ostravskom spomienkovom zhromaždení českí novinári.
Loading
...
Ľudia sa zišli aj v Luxemburgu
Niekoľko desiatok ľudí sa zišlo v piatok podvečer aj v Luxemburgu. Účastníci priniesli ich fotografie a zapálili sviečky.
Spoluorganizátorka zhromaždenia Silvia Balážová uviedla, že na zhromaždení v Luxemburgu zazneli spontánne prejavy. "Každý povedal to, čo cíti," uviedla.
"Zišli sme sa symbolicky na Námestí Jana Palacha, mladého človeka, ktorý doplatil životom na vtedajšiu spoločenskú situáciu," povedal Andrej Stec, ktorý bol jedným z troch rečníkov na podujatí.
"Je tu niekoľko desiatok ľudí a všetci spoločne chceme, aby naše deti žili v spoločnosti, kde sa nemusia báť podobných vecí," uviedol Stec.
Stec súčasne dodal, že najdôležitejšie je vyšetriť túto dvojnásobnú vraždu bez ohľadu na to, kto ju spáchal. "Aby sa novinári nemuseli báť o svoj život a mohli písať slobodne," zdôraznil.
Dôležitosť novinárskeho povolania v demokratickej spoločnosti podľa neho na zhromaždení vyzdvihol aj jeho predrečník, sudca Európskeho súdneho dvora Daniel Šváby.
"O to viac si treba vážiť tých, čo doplatili vlastným životom na to, že chceli národ informovať o niečom, čo vedeli možno iba oni sami," dodal Stec.
Pochody sa konajú na celom svete
S polhodinovým odstupom, teda o pol piatej SEČ, sa konajú spomienkové zhromaždenia v Glasgowe, Edinburgu a Aberdeene vo Veľkej Británii.
Na Kuciaka a Kušnírovú spomínajú napríklad v holandskom Haagu, švajčiarskom Berne a tiež v Bruseli, kde za nich ľudia zapaľovali sviečky už aj vo štvrtok.
Pietna spomienka sa konala aj v kanadskom Vancouveri, kde je začiatok naplánovaný na 09:30 ráno miestneho času, teda 18:30 SEČ.
O siedmej večer budú na zavraždenú dvojicu mladých Slovákov spomínať aj v Londýne a v Paríži.
Ďalšie zhromaždenia sa majú konať aj v poľskom Krakove, dánskom Aalborgu, švajčiarskom Zürichu, Osle a Štokholme, ale aj vo vzdialenom Dubaji, Pekingu a Hongkongu. Vo Viedni zapália sviečku za Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v nedeľu.