BRATISLAVA. O smrti investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky informovali mnohé zahraničné médiá už v pondelok.
Súvisiace témy sa však v médiách objavujú aj naďalej - texty o novinárovej vražde vystriedali informácie o talianskej mafii, policajných raziách či spomienkových pochodoch, ktoré sa budú v piatok konať vo viacerých krajinách sveta.
Strach a zloba

Veľkú mediálnu pozornosť má Kuciakova vražda v susednom Česku. Bulvárne médiá informujú o chystanom pohrebe Martiny Kušnírovej, tie seriózne informujú o súčasnej nálade v spoločnosti či spolupráci Jána Kuciaka s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku.
Mladá fronta DNES má na Slovensku špeciálnych vyslaných spravodajcov. Tí píšu, že v bratislavských uliciach rastie napätie a vidieť v nich “sviečky, strach a zlobu”. Spomínajú tiež stredajší pochod v Bratislave. “Do rána všetky vyhorené sviečky spred Úradu vlády zmiznú. Čo ale nezmizne, je súcit ľudí,” píše MF Dnes.
České Hospodářské noviny zasa píšu, že vražda novinára je “najvážnejším momentom Ficovej kariéry, no premiér si to neuvedomuje”.
Veľký priestor téme venuje aj internetová televízia DVTV, ktorá si už do vysielania k téme pozvala viacerých hostí.
Najnovšie o Kuciakovej vražde a súčasnej nálade na Slovensku hovorila s diplomatkou, političkou a herečkou Magdou Vášáryovou. Tá tvrdí, že Slovensko uniesli oligarchovia, Robertovi Ficovi sa krajina vymkla z rúk a Slováci by sa mali pýtať, načo si platia tajné služby.
Loading
...
Medzinárodné odsúdenie
O Kuciakovej vražde píšu aj prestížne médiá z anglofónnych krajín.
Washington Post vo štvrtok priniesol text o policajnej razii na východe Slovenska. Slovensko sa pridalo k členským štátom ako Maďarsko, Poľsko, Malta a Bulharsko, v ktorých už “sloboda slova nie je zaručená a byť novinárom sa stalo veľmi nebezpečné”, cituje pracovníčku organizácie European Centre for Press and Media Freedom.
O Kuciakovi píšu aj The New York Times . Spomínajú dočasnú rezignáciu Márie Troškovej a Viliama Jasaňa, ale aj demisiu Mareka Maďariča.
“Vraždy vyvolali odsúdenie od európskych úradov,” tvrdia.
V podobnom duchu informuje aj britský Guardian. Ten hodnotí, že smrť Jána Kuciaka a jeho partnerky “vyvolali obavy z mediálnej slobody na Slovensku a vlnu medzinárodného odsúdenia”.
Loading
...
Ako varovanie
O vraždách však informujú aj inojazyčné médiá.
Nemecký denník Die Welt situácii na Slovensku vo štvrtok venoval titulnú stranu. Taktiež uverejnil Kuciakov nedokončený text o talianskej mafii.
“Malo to byť varovanie. Varovanie ďalším novinárom, ktorí píšu niečo, čo sa určitým ľuďom nepáči,” píše o vražde Die Welt.
Francúzsky Le Monde zasa píše, že “násilná smrť Jána Kuciaka sa objavuje v mimoriadne napätom kontexte”. Taktiež cituje vyjadrenie predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho, ktorý uviedol, že “Európska únia nemôže akceptovať, aby bol v členskom štáte zavraždený novinár”.