WASHINGTON. Spoločnosť Walmart ako ďalšia z významných amerických firiem oznámila, že v reakcii na masaker na floridskej strednej škole obmedzí predaj zbraní.
Najväčší maloobchodný reťazec na svete bude po novom predávať strelné zbrane a muníciu ľuďom až od 21 rokov namiesto doterajších 18.

Walmart sa tak pridal k spoločnostiam, ktoré kvôli neochote zákonodarcov sprísniť pravidlá pre nákup zbraní prišli s vlastnou aktivitou.
Walmart už v roku 2015 po masovej streľbe ukončil predaj poloautomatických zbraní. V stredu oznámil zvýšenie vekovej hranice a zároveň z internetových stránok stiahol výrobky pripomínajúce útočné zbrane, vrátane airsoftových pušiek či hračiek.
"Naša firma vo svojej histórii vždy slúžila športovcom a lovcom a bude tak robiť aj naďalej, zodpovedným spôsobom," uviedla spoločnosť vo vyhlásení.
Strelec z Parklandu
Devätnásťročný vylúčený študent Nikolas Cruz vyzbrojený poloautomatickou útočnou puškou AR-15 postrieľal v polovici februára na strednej škole v meste Parkland 17 ľudí.

Hoci masaker aj vďaka aktivite študentov prinútil prezidenta Donalda Trumpa otvoriť diskusiu o možných úpravách zákonov, vrátane zvýšenia vekovej hranice pre predaj útočných zbraní, zákonodarcovia pod tlakom vplyvnej zbrojárskej lobby sa zatiaľ na žiadnych konkrétnych opatreniach nezhodli.
Niektoré firmy sa preto rozhodli ísť vlastnou cestou.
Ako prvý sa k ráznemu kroku odhodlal popredný americký predajca zbraní a outdoorového vybavenia Dick 's Sporting Goods. Jeho šéf Ed Stack v stredu oznámil, že firma úplne končí s predajom útočných zbraní a veľkokapacitných zásobníkov.
Stack zároveň vyzval Národnú asociáciu držiteľov zbraní (NRA), aby prestala blokovať zmeny v zákonoch, ktoré sa v minulosti snažili presadiť demokratickí politici a po floridskom krviprelievaní sa k nim pridal aj republikánsky prezident Trump. K podobným opatreniam sa v rôznej podobe pridali aj ďalšie spoločnosti ako MetLife, Hertz či Delta Air Lines.
Priaznivci voľného predaja sa búria
Rozhodnutia firiem vyvolávajú vášnivé reakcie z oboch strán názorovo rozdelenej americkej spoločnosti. Kým zástancovia voľného predaja zbraní tvrdia, že ich kroky idú proti druhému dodatku ústavy (ktorý zabezpečuje právo držať zbraň) a pripravia obchodníkov o časť ziskov. Ľudia požadujúci sprísnenie pravidiel opatrenia vítajú.
"Nastala chvíľa, kedy sa šéfovia podnikov v celej krajine musia rozhodnúť, či chcú stáť na správnej strane histórie," povedala podľa agentúry AP zakladateľka jednej z aktivistických skupín Shannon Wattsová.
Firmy podľa nej pre tieto opatrenia nemusia byť stratové, pretože väčšinu nákupov robia v krajine matky, a tie obmedzenie predaja zbraní vo veľkom podporujú.