DAKAR. Štyria príslušníci mierovej misie OSN v Mali zahynuli pri explózii bomby, ktorá zasiahla ich vozidlo v regióne Mopti v strednej časti krajiny.
Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie OSN.

Šéf mierovej misie OSN v Mali Mahamat Saleh Annadif v stredu uviedol, že útok na mierotvorcov sa odohral na ceste medzi obcou Boni a mestom Douentza.
Štyria ďalší príslušníci mierového zboru utrpeli vážne zranenia a následne boli hospitalizovaní.
Vojnový zločin
Generálny tajomník OSN António Guterres útok ostro odsúdil a zdôraznil, že útoky zamerané proti mierovým silám OSN môžu byť na základe medzinárodného práva vojnovými zločinmi.
Obeťami sú podľa neho ich príslušníci z Bangladéša.
Annadif ďalej informoval, že v regióne Ségou podobným spôsobom zahynulo šesť tamojších vojakov. Dodal, že misia OSN v Mali v súčasnosti v strednej časti krajiny posilňuje svoj bezpečnostný systém.
Jedna z najnebezpečnejších misií
Misia OSN v Mali, ktorú tvorí vyše 11-tisíc vojakov a policajtov, má za úlohu stabilizovať túto nepokojnú západoafrickú krajinu.
Vzhľadom na prítomnosť početných militantných skupín najmä na severe Mali patrí táto misia medzi najnebezpečnejšie na svete.