SOUL, BRATISLAVA. Diváci aj novinári najprv len fascinovane sledovali nacvičené choreografie severokórejských roztlieskávačiek v hľadisku počas zápasov spoločného kórejského ženského hokejového družstva. Fotili sa s nimi, niektorí sa snažili o nesmelý rozhovor.

Po čase ich však začali nudiť. No ony neprestávali a ukázali, ako veľmi rozdelené sú kórejské spoločnosti z oboch strán najstráženejšej hranice sveta.
Kým severokórejské roztlieskávačky úzkostlivo dodržiavali nacvičené pohyby, domáci fanúšikovia, hokejovým ošiaľom nedotknutí, sa najviac uvoľnili počas prestávok v hre, keď v olympijskej hale hrali západné popové hity.
Zimná olympiáda, počas ktorej sa na chvíľu zabudlo, že dve kórejské republiky sú vo vojnovom stave, sa skončila a otázkou ostáva, ako sa budú vzťahy vyvíjať ďalej.
Späť na zem
„Realita ľudí často veľmi rýchlo vráti na zem,“ hovorí pre CNN Andrew O'Neil, dekan obchodnej fakulty Griffithovej univerzity v austrálskom Brisbane.
Ani Juhokórejčania sa podľa neho nezhodujú na tom, aké má byť riešenie rozdelenia ostrova, ktoré vzniklo po druhej svetovej vojne.
Dve krajiny síce pred olympiádou spolu začali hovoriť, Severná Kórea v posledných mesiacoch ani nepokračovala v testoch balistických striel a jadrových zbraní, ale to neznamená, že testy neobnoví. Rovnako ani Južná Kórea zatiaľ neruší plánované spoločné vojenské cvičenia s americkou armádou, ktoré v Pchjongjangu označujú za hrozbu ich suverenity.
Oficiálnym cieľom oboch republík je opätovné zjednotenie polostrova, ale každá má o tom vlastné predstavy. Severná Kórea je jednou z najbrutálnejších diktatúr súčasnosti, kým Južná Kórea je demokraciou. Sever je tiež veľmi chudobný, kým juh polostrova ekonomicky prosperuje.