BERLÍN. Investigatívny reportér Ján Kuciak, ktorého neznámi páchatelia zavraždili spolu s jeho priateľkou, pracoval na závažných témach daňových podvodov. Zaoberal sa aj kauzou bytovky Five Star Residence, v ktorej mal byty aj podnikateľ obvinený z daňových podvodov Ladislav Bašternák.
Kuciak sa však v posledných mesiacoch podľa informácií SME zaoberal aj pôsobením ľudí blízkych talianskej mafii ´Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahmi s politikmi.
Talianska mafia operuje aj v krajinách Západnej Európy. Vo viacerých z nich sa v minulosti odohrali vraždy a policajné zásahy proti členom viacerých klanov.
Prinášame výber informácií o pôsobení talianskej mafie v niektorých európskych krajinách.
Nemecko
Podľa Spolkovej spravodajskej služby talianska mafia v Nemecku perie špinavé peniaze, vydiera, obchoduje so zbraňami a drogami.

Pôsobí predovšetkým na juhu a západe krajiny, kam od 60. rokov minulého storočia prichádzali talianski emigranti. Do nehnuteľností investovali členovia mafie aj v minulosti, ale predovšetkým na východe krajiny.
V rámci vybavovania účtov medzi znepriatelenými mafiánskymi klanmi bolo v roku 2007 v Duisburgu zavraždených šesť ľudí. Niekoľko Talianov bolo za tento čin následne odsúdených na doživotie.
Vlani v auguste denník Bild informoval, že za posledných desať rokov štvornásobne vzrástla aktivita talianskych zločineckých organizácií v krajine.
Medzi viac ako 550 mafiánmi sú podľa denníka najviac zastúpení členovia kalábrijskej organizácie 'Ndrangheta, nasledovaní príslušníkmi sicílskej mafie Cosa Nostra a neapolskej Camorry.
Tento rok v januári polícia v Nemecku a v Taliansku pri záťahu proti 'Ndraghete zadržala 169 ľudí a zabavila peniaze v celkovej hodnote 50 miliónov eur.
Švajčiarsko
Vo Švajčiarsku talianska mafia pôsobí od 70. rokov. Za jej baštu sa považuje južný kantón Ticino susediaci s Talianskom.
Pôsobí ale aj na západe krajiny a v Zürichu.
Mafia, najmä Ndragheta, využíva Švajčiarsko predovšetkým na pranie špinavých peňazí a obchodu s drogami.
V roku 2012 podnikla švajčiarska polícia veľkú raziu v meste Frauenfeld, pri ktorej zadržala 13 ľudí, ktorí boli následne vydaní na stíhanie do Talianska.
Holandsko a Belgicko

V Holandsku sa talianska mafia podľa médií sústredí predovšetkým na obchodovanie s drogami, využíva na to prístavy v Rotterdame a Amsterdame. 'Ndragheta má aktivity aj v Bruseli.
V oboch krajinách pôsobia napríklad klan Strangio z mestečka San Luca v Kalábrii. Jej člena Giovanniho Strangia považovaného za hlavného organizátora masakry v nemeckom Duisburgu polícia zadržala v roku 2009 v Amsterdame.
Británia
V Británii sa podľa polície talianska mafia podieľa predovšetkým na praní špinavých peňazí a obchodu s drogami.