Okupácia Československa Rusmi v roku 1968? Ani náhodou. Vo svojej podstate bola okupácia Československa ukrajinskou záležitosťou. Takže si to daj dokopy s tým, čo sa dnes odohráva na Ukrajine.
Text v češtine, ktorý sa snaží vykresliť vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa ako „ukrajinskú záležitosť“, sa šíri cez facebook, pravdepodobne aj ako reťazový mail. Denník SME naň upozornil čitateľ.
Text je postavený sčasti na klamstvách a sčasti na pravdivých informáciách, ktoré sú účelovo skreslené. Na záver dáva inváziu do Československa do súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine.
Zloženie politbyra
Text tvrdí, že v sovietskom politbyre, ktoré o invázii rozhodovalo, mali väčšinu etnickí Ukrajinci, vrátane vtedajšieho vodcu Leonida Brežneva.

Okrem toho podľa pamfletu sovietske jednotky, ktoré vpadli do Československa, netvorili etnickí Rusi, ale Ukrajinci a sčasti aj príslušníci zauralských národov vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Rusi ako národ vraj s inváziou nemali nič spoločné.
Členovia politbyra však nikdy neuvažovali národnostne, ale v „sovietskom duchu,“ reaguje pre SME historik Slovenskej akadémie vied Jan Pešek.
Tvrdí, že Sovietsky zväz bol federáciou iba formálne a jeho členské republiky vrátane ukrajinskej nemali na rozhodovanie politbyra nijaký vplyv.
Vojská neprišli z Ukrajiny
Druhá časť textu už stojí na faktických chybách. „Vojská až na výnimky neprišli z Ukrajiny, ale z Poľska a z Maďarska,“ dodáva Pešek.
Z Poľska k nám vstúpili zložky severnej skupiny sovietskych vojsk, 2. poľská armáda, 38. sovietska armáda Prikarpatského vojenského okruhu a jedna sovietska brigáda a divízia, ktoré však boli dislokované vo vtedajšom východnom Nemecku.
Z Maďarska zas prišli zložky južnej skupiny sovietskych vojsk a 8. maďarská divízia, komentuje historik.
Podľa Peška bola na vstup do Československa pripravená aj vtedajšia Národná ľudová armáda východného Nemecka, no nakoniec sa na akcii nezúčastnila – hlavne pre historické súvislosti s rokom 1939.
„Je úbohé, keď sa takéto nezmysly šíria,“ uzavrel Pešek svoj komentár.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?
Dajte nám vedieť na hoax@sme.sk
Kto text šíri?
Text sa reťazovo šíri cez súkromné facebookové kontá, dodnes sa nachádza na českej webstránke Na šeptandě a stopy po ňom nesie aj webstránka První zprávy.
Svojím obsahom zapadá do tendencií ruskej propagandy zľahčovať alebo rehabilitovať inváziu z augusta 1968. Ruská televízia Zvezda, ktorá patrí pod tamojšie ministerstvo obrany, napríklad v novembri 2017 tvrdila, že Československo by malo byť za vpád vojsk vďačné.
Dva roky predtým pobúril slovenských aj českých predstaviteľov klamlivý film o roku 1968, ktorý odvysielala stanica Rossija 1.