ŽENEVA. Niektorým obyvateľom Južného Sudánu tamojšie bojujúce strany vydlabali oči, iných vykastrovali alebo ich prinútili k vzájomnému znásilňovaniu.
Uviedol to v piatok vo svojom vyhlásení Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ktorého pracovníci zhromaždili dôkazy proti viac než 40 juhosudánskym vysokým vojenským predstaviteľom.
Najrýchlejšie rastúca kríza

Úrad komisára v Južnom Sudáne poskytol informácie o zločinoch proti ľudskosti a vojnových zločinoch, spáchaných za uplynulé dva roky v rámci najrýchlejšie rastúcej utečeneckej krízy, napísala agentúra DPA.
Všetky juhosudánske bojujúce strany nútili deti, ktoré predtým naverbovali, aby vraždili obyvateľov, píše sa v správe OSN. Predpokladá sa, že deti tvoria štvrtinu všetkých obetí sexuálneho násilia v Južnom Sudáne.
Niektorí civilisti boli podľa OSN prinútení, aby znásilňovali členov svojej rodiny. Jedna svedkyňa z 230 ľudí, ktorí poskytli pracovníkom úradu rozhovor, povedala, že jej 12-ročného syna prinútili k pohlavnému styku s jeho starou mamou.
Riešenie je iba jedno
Predsedníčka úradu Yasmin Sookaová uviedla, že dôkazy proti juhosudánskym vysokým vojenským predstaviteľom by sa mali použiť na pôde tzv. hybridného súdu.

Južný Sudán súhlasil s jeho zriadením spolu s Africkou úniou už v roku 2015.
Podľa Sookaovej "je to v konečnom dôsledku jediný spôsob, ako zastaviť juhosudánskych lídrov, ktorí nekontrolovateľne devastujú milióny ľudských životov".
Správa bola pripravená pre Radu OSN pre ľudské práva, ktorej v pondelok začína jarné zasadnutie.
Južný Sudán sužuje občianska vojna od roku 2013, keď prezident Salva Kiir prepustil z funkcie svojho námestníka Rieka Machara.
Boje sa vedú najmä pozdĺž etnických hraníc medzi silami lojálnymi Kiirovi, ktorý pochádza z etnickej skupiny Dinka, a silami lojálnymi Macharovi, ktorý je z menšinového kmeňa Nuerov.