AMSTERDAM, BRATISLAVA. Keď sa Renan Alejandro Salvador Lozano Cureno dočítal, že Holandsko, v ktorom v súčasnosti žije, sa vraj mení na narkoštát, bol prekvapený. „Mojou najväčšou bezpečnostnou obavou je to, že mi niekto ukradne bicykel,“ napísal na svojom blogu na stránke DutchReview.
Sám vie, aké je to žiť v krajine, ktorú ovládli drogové kartely, v rokoch 2006 až 2012 žil na severe Mexika, kde dodnes prebieha vojna medzi gangmi a vládou.

„Teraz nemám priestor popísať, ako vyzerá život v skutočnom narkoštáte, ale môžem vám zaručiť, že Holandsko tak nevyzerá,“ napísal na blogu.
Práve výraz narkoštát však použili holandskí policajní odborári v správe, ktorú postavili na výpovedi štyristo policajtov. Podľa nej je Holandsko krajinou, kde kartely môžu fungovať bez problémov, lebo polícia nemá dosť ľudí na to, aby proti nim zasahovala. A tak sa radšej zameriava na menej závažné zločiny a kartely necháva na pokoji.
Zo zločincov podnikatelia
„So súčasným počtom ľudí a zdrojmi vieme zasiahnuť len proti každej deviatej kriminálnej skupine,“ píšu policajti v správe, ktorú zverejnil denník De Telegraaf.
„Detektívi vidia, ako sa z drobných zločincov stávajú bohatí podnikatelia v gastronómii, v priemysle, v realitách alebo v turistickom priemysle,“ píše sa v správe. Za posledných 25 rokov sa mnohí stali boháčmi, ktorí majú svoje oficiálne majetky čisté.
To sa im však podarilo vďaka tomu, že úrady si ich nevšímali, lebo mali málo ľudí. „Holandsko spĺňa mnohé charakteristiky narkoštátu, detektívi vidia, ako vzniká paralelná ekonomika.“ Narkoštát v tomto zmysle znamená štát, cez ktorý prechádza, alebo sa v ňom vyrába veľké množstvo drog.