SME

Utečenci, ktorí sa nemajú kam vrátiť. Ako žijú Palestínčania v Libanone

Nemôžu z nich byť právnici ani lekári, štátne školy a nemocnice nemajú zadarmo. Palestínčania v malom susednom štáte majú pocit, že nikam nepatria.

Palestínsky utečenecký tábor Nahr el-Bared na severe Libanonu najskôr armáda zrovnala so zemou, dnes ho budujú znova. (Zdroj: SME - Lukáš Onderčanin)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BEJRÚT. Ošarpané uličky vo vás môžu vzbudzovať pocit stiesnenosti – niektoré majú na šírku asi meter, ľuďom sa musíte vyhýbať vo výčnelkoch a dennému svetlu bránia desiatky elektrických káblov pár centimetrov nad hlavou chodcov.

Hustá pavučina káblov je často zlepená len páskami, občas cez ňu prekvapkáva voda z nočného dažďa, inokedy presakujú plastové potrubia ukryté medzi káblami. Stratiť sa je jednoduché – stačí zabočiť do zlej uličky a zmiznete v nekonečnom bludisku.

Stiesnenosť umocňujú aj portréty mladého muža s palestínskou vlajkou, rozvešané po stenách aj s trsom kvetov. Elektrické káble v kombinácii s vodou boli osudné aj jemu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Káble v utečeneckom tábore Burdž Baradžní na okraji libanonského Bejrútu sú v mnohom symbolom situácie, v akej sa nachádzajú státisíce palestínskych utečencov.

Nedostatok financií, politické obmedzenia a beznádej bránia aj tomu, aby sa taký detail ako infraštruktúra v tejto štvrti zlepšili. Za posledných sedem rokov tu pritom elektrina popravila viac ako 50 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Škola ako zbraň

Burdž Baradžní nie je obyčajný utečenecký tábor. Nemusíte tu prejsť cez kontrolné stanovište a nejde ani o komplex unimobuniek, v ktorých by ľudia žili. Desať minút cesty od luxusných hotelov, reštaurácií a jácht v centre Bejrútu žije v jednej štvrti asi 19-tisíc ľudí, prevažne Palestínčanov.

Hoci sem väčšina z nich prišla ešte v roku 1948 po konflikte s Izraelom, alebo sa tu narodili, dodnes sú považovaní za utečencov. Problém je, že sa nemajú kam vrátiť. Aspoň niektorí.

V Burdž Baradžní žije aj deviatačka Bajan Dawúdová. „Len cesta do školy je dosť nebezpečná. No ja sa nebojím, je to lepšie ako doma,“ hovorí. A keď hovorí doma, myslí Sýriu, z ktorej prednedávnom pre vojnu utiekla.

Desaťročné deti museli na úteku prekračovať mŕtve telá. Niektoré nevedia, či sú ich rodičia nažive, ťažko sa preto sústredia na matematiku či angličtinu.

Noha Ali, výchovná poradkyňa

Mnohé z detí, ktoré teraz sedia vo vyzdobenej triede bejrútskej školy Haifa, prežili mnohé traumy. „Desaťročné deti museli na úteku prekračovať mŕtve telá. Niektoré nevedia, či sú ich rodičia nažive, ťažko sa preto sústredia na matematiku či angličtinu,“ hovorí Noha Ali, poradkyňa v škole Haifa, ktorú prevádzkuje UNRWA – agentúra OSN pre palestínskych utečencov. Kým v Sýrii žili vo veľkých domoch, dnes býva viacero osôb spolu v tesných izbách v tábore, kde často vypadáva elektrina a chýba infraštruktúra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bajan napriek tomu tvrdí, že chce sebe aj rodičom ukázať, že všetko zvládne. „Dvakrát týždenne cvičím tradičné palestínske tance, píšem poéziu. Pritom niektorí rodičia ani nechcú, aby ich dcéra chodila do školy,“ opisuje. „Vzdelanie je však najlepšia zbraň, akou sa dá bojovať,“ dodáva školáčka.

Na rozdiel od mnohých svojich spolužiakov má raz šancu, že sa vráti domov. V Sýrii mali pred vojnou k palestínskej menšine vrúcnejší vzťah ako okolité krajiny. Tu v Libanone sú navyše ďalšou príťažou - krajina už teraz nezvláda tých, ktorí sem prišli pred desiatkami rokov a nemajú kam odísť.

Konkurenční utečenci?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5977 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

David Lammy, britský minister zahraničných vecí.

Bol im zablokovaný vstup do krajiny a deportovali ich.


TASR
Ilustračné foto

Pilota, mechanika a zdravotnú sestru zachránila pobrežná stráž.


TASR
Özgür Özel

Özgür Özel chce proti Erdoganovi nasadiť silného kandidáta.


TASR

Českí pivovarníci ročne vyrobia približne 20 miliónov hektolitrov piva.


SITA 2

Sportnet

Tadej Pogačar.

Slovinsky cyklista dosiahol ôsme monumentálne víťazstvo.


MFK Ružomberok - MFK Dukla Banská Bystrica: ONLINE prenos zo zápasu 4. kola skupiny o udržanie sa v Niké lige.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 4. kola skupiny o udržanie sa v Niké lige: MFK Ružomberok - MFK Dukla Banská Bystrica.


Hráči ViOnu oslavujú gól

Presnú kopaciu techniku ukázal Filip Balaj.


TASR
Max Verstappen vyhral Veľkú cenu Japonska 2025.

Verstappen zvládol 53 kôl bez jedinej chybičky, chválil ho Horner.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu