DAMASK, BRATISLAVA. Ten výraz znie v súvislosti s oblasťou Východná Ghúta pri Damasku až cynicky. Deeskalačaná zóna. Tak túto oblasť pomenovala na mierových rokovaniach v Astane ruská diplomacia.
Boje sa mali pomaly upokojovať, až by sýrski protivládni povstalci zložili zbrane a dohodli sa na nejakom riešení s vládou.
Namiesto toho sa tu odohráva masaker, ktorý patrí medzi najhoršie od vypuknutia vojny pred siedmimi rokmi.
Piesok v pľúcach
„Len pred chvíľou za mnou prišlo dieťa s modrou tvárou, ledva dýchalo, ústa malo plné piesku. Vyprázdnil som mu ich rukami,“ popisuje pre Guardian jeden z lekárov z obliehanej oblasti.

„Nemyslím si, že to, čo robíme, je popísané v lekárskych manuáloch. Zranené dieťa, ktoré dýcha pľúcami plnými piesku. Dostane sa k vám dieťa, ktoré vytiahnete z trosiek, dýcha piesok a vy ani neviete, kto to je.“
Sýrsky režim v posledných dňoch zintenzívnil bombardovanie oblasti.
Dodávky pomoci zastavil už na jeseň, odvtedy k asi 400-tisíc uviaznutým ľuďom pustil len jeden konvoj so zásobami. Ľudia hladujú, lekári nemajú zdravotnícky materiál. Napríklad chlieb stojí dvanásťkrát viac ako v iných častiach Sýrie, a keďže väčšina nepracuje, nemôžu si ho dovoliť.
V pondelok a v utorok pri bombardovaní zomrelo asi 250 civilistov, v posledných troch mesiacoch približne sedemsto.
Vláda tvrdí, že v regióne bojuje proti teroristom, ktorí nad ním prebrali kontrolu. „Čo je väčším terorizmom ako zabíjanie civilistov všetkými typmi zbraní? Je toto vojna? To nie je vojna, volá sa to masaker,“ hovorí lekár.