Všetci kresťania, aj keď môžeme mať na niektoré záležitosti svojej matky cirkvi rozdielne názory, máme jednu spoločnú povinnosť - a tou je chrániť Kristovu pravdu pred machometánmi. Stúpenci Alaha sú najväčším nepriateľom našej viery.
Toto sú len niektoré vety z celostranového textu, ktorý sa šíri ako PDF dokument cez niektoré internetové stránky.
Má ísť o údajný prejav Žigmunda Luxemburského z decembra 1437. Pamflet si všimla stránka Manipulatori.cz, šírila ho napríklad ezoterická stránka Pozitivní svět. Text je kompletne vymyslený.
Bojovník proti Turkom
Manipulatori.cz upozornili, že v dostupných historických prameňoch, či už knižných alebo internetových, sa takýto výrok Žigmunda Luxemburského nedá nájsť. Ani spomenutý PDF súbor neuvádza, kde by sa text dal overiť.
Dátumom a udaním miesta (6.12.1437, Znojmo) sa snaží pôsobiť dôveryhodne. V konfrontácií s historickou vedou však neobstál.
Hoci Žigmund skutočne bojoval proti Turkom, jeho ťaženie sa neprekrývalo s údajným dátumom spomenutého prejavu.
V spomenutý deň sa Žigmund Luxemburský nenachádzal v Znojme, ako to dokument uvádza. Netrápili ho Turci, ktorí boli v tom čase relatívne ďaleko (anektovali Srbsko), ale skôr sprisahanie jeho manželky, ktorá sa ho snažila pripraviť o trón.
Našli ste hoax alebo propagandu?
Dajte nám vedieť na hoax@sme.sk
Problematické je aj slovo „machometáni“, ktoré historicky nemá zmysel. Aby defektov v texte nebolo dosť, nehistorická je aj veta „nedajte sa oklamať Poliakmi či hanebnými Nemcami“. Text ďalej vyzýva Čechov, Moravanov a Rakúšanov na spoluprácu.
„Citát vôbec nezodpovedá reáliám 15. storočia. Nič ako Rakúšania v 15. storočí neexistovalo a ťažko by Žigmund varoval pred Nemcami, keď sám bol Nemcom,“ napísal na webe Manipulatori.cz archeológ Luboš Rypka. Poliaci mali v tom čase s Luxemburgovcami skôr priateľské alebo neutrálne vzťahy.
Vymyslený prejav Žigmunda Luxemburského tak spomínaním „hanebných“ Nemcov, Rakúšanov a „nepriateľov viery“ zapadá skôr do dnešných reálií migračnej krízy.
Falošné výroky
Vymyslené texty pripísané známym osobnostiam sú na dezinformačnej scéne samostatným žánrom. Dezinformačné stránky už facebookom šírili „upravený“ prejav Václava Havla či umelca Jiřího Suchého.
Vymyslený text musel vyvracať slovenský herec Milan Lasica a nacionalistické skupiny zase šírili sfalšovaný výrok Ronalda Reagana.
Sfalšovaný výrok Žigmunda Luxemburského sa šíril ako stiahnuteľný PDF dokument. Na internete je takýto formát nepraktický, no PDF dokumenty sa často šíria reťazovými e-mailami. Tým často podliehajú najmä starší ľudia, ktorí nie sú aktívni na sociálnych sieťach a internet využívajú iba na najnutnejšie potreby.
V takýchto prípadoch treba mať na pamäti výrok Alberta Einsteina "neverte všetkému, čo nájdete na internete".
