Orezaný obrázok ukazovali médiá, ako policajt bije migranta. V skutočnosti policajt bránil svojho kolegu.
Viac ako 1100 ľudí prevzalo obrázok, ktorý na facebooku zverejnila stránka Evropa Evropanům. Viac ako päťsto ľudí mu dalo lajk alebo inú formu hodnotenia, čím ho fakticky ďalej šírilo.
Obrázok sa snaží vykresliť médiá ako proimigračné a manipulujúce. Samotná koláž je pritom ukážkový hoax. Všimla si ho aj stránka Dezinformácie hoaxy propaganda.
Pätnásť rokov stará intifáda
Na rozdiel od videí sa pôvod obrázku väčšinou dá zistiť ľahko. Stačí ho nahrať do služby Google Images.
Po pár klikoch zistíte, že obrázok pochádza z novembra 2005 a dokumentuje incident z čias palestínskej Intifády, teda povstania Palestínčanov proti štátu Izrael. Záber pochádza z Ramalláhu a zachytáva zrážky medzi izraelskými vojakmi a palestínskymi demonštrantmi. Jej pôvodným autorom je agentúra Associated Press.
S migračnou krízou záber nemá nič spoločné a nijaké médium ho v tomto kontexte nezverejnilo.
Narazili ste na hoax alebo propagandu?
Dajte nám vedieť na hoax@sme.sk
Xenofóbia a bulvár
Facebooková stránka Evropa Evropanům zverejňuje obsah typický pre dezinformačné kanály. Popri hoaxoch zverejňuje aj pravdivé, no citlivo vybrané správy s negatívnymi posolstvami voči migrácii a Západu a zároveň s pozitívnymi posolstvami voči Rusku či maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.
Popri tom si buduje čitateľskú základňu zverejňovaním clickbaitových článkov s virálnymi videami. Podľa metriky, ktorú zverejnila stránka Blbec.online, takmer tri štvrtiny obsahu pochádzajú zo stránky Fresher.sk.
