PJONGČANG, BRATISLAVA. Dvadsaťdva športovcov, roztlieskavačky, 140-členný orchester a desiatky ďalších úradníkov a funkcionárov. Príchod severokórejskej delegácie na olympijské hry do juhokórejského Pjongčangu sprevádza záujem publika aj svetových médií.
Športovci sú však súčasne stále pod drobnohľadom a neustále ich sledujú. Južná Kórea je pre diktátorský režim na severe nebezpečnou krajinou. Za posledné desaťročia sem utieklo pred útlakom viac ako 31-tisíc Severokórejčanov.

Severokórejská delegácia však budí pozornosť aj doma - aj keď len vo veľmi obmedzenej forme. Keď na otvárací ceremoniál prišla sestra diktátora Kim Čong-una Kim Jo-čong, v severokórejskej televízii KCTV sa objavilo pár fotografií.
Jediné videozábery, ktoré mohli Severokórejčania vidieť, boli z odchodu a príchodu delegácie v Pjongčangu . O športe, ktorého sledovanie je v KĽDR populárne, sa v televízii veľa nehovorí. Najdôležitejšia je politika.
Prehru nespomínajú
“Ak sa pozriete na reportáže, športovci či roztlieskavačky boli ledva spomenutí.
„
Počas slávnostného otvorenia olympiády v juhokórejskom Pjongčangu štátna televízia v KĽDR práve hrala vlastenecké piesne.
Neskôr sa diváci, ktorí majú prístup k televízii, mohli pozrieť na fotografie z úvodu hokejového zápasu spoločného kórejského tímu. Na nich vidno, ako Kim Jo-čong sedí v blízkosti šéfa Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha, analyzuje web NorthKoreaTech.org.
Správy o úspechu Kimovej sestry, ale aj o vystúpení roztlieskavačiek na hokejovom zápase zaplnili titulné strany novín. To, že tím prehral s troma krajinami, už médiá nespomínali.