BRATISLAVA, PRAHA. Český premiér v demisii Andrej Babiš bol od začiatku vedomým spolupracovníkom československej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) a jeho archívny zväzok nebol sfalšovaný.
Médiám to v piatok v Bratislave povedal bývalý príslušník ŠtB Ján Sarkocy.
Babiš: Pán Sarkocy klame

Krajský súd v Bratislave nedávno v obnovenom konaní v súlade s minuloročným verdiktom ústavných sudcov zamietol Babišovho žalobu, že je v archívnych zväzkoch ŠtB vedený ako agent neoprávnene.
Babiš potom ohlásil podanie novej žaloby. Na žiadosť ČTK o reakciu na Sarkocyho vyhlásenie Babiš reagoval slovami: "Pán Sarkocy klame."
Originál Babišovho spisu ohľadom spolupráce s komunistickou tajnou políciou vraj Sarkocy videl. "V tom spise nie je nič sfalšované," povedal. Neuviedol však, či sa tam nachádzal Babišov písomný záväzok k spolupráci.
Sarkocy, s ktorého menom je spojený terajší škandál okolo stykov šéfa britských labouristov Jeremyho Corbyna s ŠtB, označil Babiša za človeka, ktorý "chcel zo spolupráce s ŠtB ťažiť a mal rád peniaze."
Ja by som sa na jeho mieste všetkým ospravedlnil a zbytočne by som okolo toho nečeril vodu," povedal Sarkocy.
So žalobou pôvodne uspel

Podľa archívnych dokumentov Sarkocy v rokoch 1980-1984 pracoval na oblastnom odbore ŠtB v Bratislave, neskôr v zahraničnej kontrarozviedke, a tiež ako diplomat v Londýne. Práve s jeho pôsobením v Británii v 80. rokoch sa spájajú najnovšie informácie o jeho stretnutiach s Corbynom.
Na rozdiel od svojich niekdajších kolegov v ŠtB Sarkocy nevypovedal pred bratislavským súdom, kde sa Babiš domáhal verdiktu, že je evidovaný v archívnych zväzkoch ŠtB ako agent neoprávnene.
Archívne dokumenty, z ktorých časť už bola skartovaná, uvádzajú, že Babiš sa v roku 1980 stal dôverníkom ŠtB a že o dva roky neskôr ho k spolupráci s tajnou políciou ako agenta s krycím menom Bureš získal nadporučík ŠtB Július Šuman. Ten ale v pôvodnom konaní na bratislavskom okresnom súde vyhlásil, že táto informácia nie je pravdivá a že Babiš k ŠtB naverbovaný nebol.
Hoci Babiš so žalobou na očistenie svojho mena pôvodne uspel, zvrat v kauze nastal po minuloročnom rozhodnutí Ústavného súdu SR. Ten zrušil pôvodné rozhodnutie bratislavského krajského aj Najvyššieho súdu SR, ktoré dali Babišovi za pravdu. Urobil tak preto, že odporcom nemal byť Ústav pamäti národa, ktorý zväzky ŠtB na slovenskom spravuje.
Ústavný súd tiež konštatoval, že uvedené dva súdy rozsudky chybne založili na svedectve bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí v konaní pred okresným a krajským súdom neboli zbavení mlčanlivosti. Spochybnil tiež dôveryhodnosť svedkov, ktorí vypovedali v Babišov prospech.
V obnovenom konaní bratislavský krajský súd v súlade s rozhodnutím ústavného súdu Babišovu žalobu nedávno zamietol. Rozhodnutie už nadobudlo právoplatnosť.