BERLÍN, BRATISLAVA. Cengiz bol v 90. rokoch bojovníkom zakázanej Kurdskej strany pracujúcich (PKK). „S očami, ktoré hovorili o nevysloviteľnom“, porozprával novinárovi Die Welt Denizovi Yücelovi, ako ho v roku 1996 turecká armáda zatkla a mučila.
Cengiz zároveň s „chladnokrvným žargónom straníckeho vojaka“, opakoval, že PKK nemá žiadnu zodpovednosť za stupňovane násilia medzi kurdskými separatistami a tureckým štátom, napísal vtedy Yücel.
„Deniz Yücel nikdy v reportážach svoje slová nezaobaľoval. Nakladal pravej aj ľavej strane politického spektra, písal brilantné analýzy,“ hovorí pre Deutsche Welle o nemeckom novinárovi s tureckým pôvodom Kristian Brakel z istanbulskej Nadácie Heinricha Bölla.
Reportáž o kurdskom bojovníkov je podľa neho dôkazom, že nikdy nebol jednostranný. Yücel bol v článkoch kritický k tureckému režimu, ktorý čoraz viac pripomína diktatúru, ale nepopieral ani zodpovednosť separatistov za nárast násilia.
Obeťou toho istého štátu
Pred rokom sa však dostal v Turecku do väzenia, vraj podporuje kurdských teroristov. Stále sa nedočkal žiadnej oficiálnej obžaloby.

„Hovoril som s obeťami mučenia, dokonca aj s ľuďmi, ktorí prežili holokaust,“ napísal Yücel vo svojej knihe, ktorá v týchto dňoch v Nemecku vychádza. Volá sa Nie sme tu pre zábavu. „Svedectvá o štátnom násilí naberajú úplne inú dimenziu, keď ste sami obeťou toho istého štátu.“
Vo štvrtok do Nemecka na stretnutie s kancelárkou Angelou Merkelovou prichádza turecký premiér Binali Yildirim.
„Dúfam, že sa čoskoro dostane na slobodu,“ povedal o Yücelovi v rozhovore deň pred odchodom.