KYJEV. Anexiu ukrajinského Krymu v roku 2014 osobne nariadil ruský prezident Vladimir Putin, vyhlásil v stredu na kyjevskom súde bývalý ruský zákonodarca Iľja Ponomariov, ktorý svedčil na procese s ukrajinským exprezidentom Viktorom Janukovyčom.
Ponomariov uviedol, že "s istotou vie", že anexiu tohto polostrova Putin presadzoval 22. februára na mimoriadnej nočnej schôdzi so šéfmi bezpečnostných služieb.
V ten istý deň proruský Janukovyč utiekol z Ukrajiny do Ruska na pozadí masívnych proeurópskych demonštrácií, známych ako Euromajdan.
Putin tlačil na tých, ktorí boli proti

Podľa Ponomariova bolo proti anexii Krymu z marca 2014 mnoho ruských činiteľov, avšak Putin na nich vyvíjal tlak, aby túto myšlienku podporili, informuje rozhlasová stanica Slobodná Európa.
"Putin sledoval udalosti na Majdane a uvedomil si, že človeka, ktorého podporoval, stráca. Preto musel osobne dohliadnuť na jeho evakuáciu a zachrániť jeho život.
Putin to všetko vnímal ako zradu zo strany medzinárodného spoločenstva, ako zásah do svojich osobných záujmov," tvrdí Ponomariov, jediný predstaviteľ Štátnej dumy, ktorý hlasoval proti anexii. Od roku 2015 žije v Kyjeve.
Úplatok za odmietnutie asociačnej dohody
Nákup ukrajinských eurobondov zo strany Ruska bol podľa Ponomariových slov projekt na podplatenie rodiny bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča, aby nepodpísal asociačnú dohodu s Európskou úniou.
Janukovyčovci tak z obchodu s eurobondmi získali miliardu dolárov, povedal Ponomariov.

Išlo o "priamy úplatok" rodine exprezidenta, zdôraznil exposlanec.
Janukovyčov advokát Vitalij Serďuk následne Ponomariova prerušil a povedal, že klame. Vyhlásil, že peniaze z eurobondov získala Ukrajina, nie Janukovyč.
Ponomariov ale reagoval, že Janukovyčov syn Oleksandr sa zaoberal istými schémami, aby sa prostredníctvom tohto obchodu s dlhopismi obohatil na burze. "Bolo to urobené preto, aby sa zaistilo, že Janukovyč odmietne podpísať asociačnú dohodu," dodal Ponomariov.
Prokuratúra žiada pre Janukovyča doživotie
Ukrajinská prokuratúra požaduje doživotný trest pre Janukovyča, ktorý je obvinený z velezrady, porušenia suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, ako aj napomáhania ruskej agresie.
Po tom, ako Janukovyč utiekol, Rusko prevzalo kontrolu nad Krymom a podnietilo na východe Ukrajiny odpor voči ústrednej vláde. Danú oblasť odvtedy sužuje konflikt medzi vládnymi silami a Moskvou podporovanými proruskými separatistami. Boje si od apríla 2014 vyžiadali už vyše 10-tisíc mŕtvych.