LONDÝN, BRATISLAVA. Prísne technicky vzaté nebolo v minulotýždňovom článku na titulke denníka The Telegraph žiadne nepravdivé tvrdenie.
Nespomína sa v ňom ani židovský pôvod finančníka Georgea Sorosa. A predsa vyvolal reakcie, že do emotívnej diskusie o brexite prieliva antisemitizmus.
„Ak v redakcii Telegraphu nie je nikto, kto by vedel rozkódovať signál, ktorý článkom vydali, spravím to za nich: záhadný židovský finančník konšpiruje proti Británii,“ napísal komentátor Guardianu Rafael Behr. „Minimálne dve skupiny to takto pochopili, antisemiti a židia. Prvá skupina je nadšená, druhej sa vracajú desivé spomienky.“

Bohatý hráč
Už samotný názov článku podkladá konšpiráciu.
Muž, ktorý položil anglickú centrálnu banku, podporuje tajnú snahu zastaviť brexit, napísal konzervatívny denník Telegraph.
Potom opisuje, ako Soros v roku 1992 zarobil miliardu dolárov na prepade britskej libry, keď ho vopred predpovedal, ako pre svoje filantropické aktivity dostal do konfliktu s autoritatívnymi režimami a z Ruska a z Uzbekistanu ho rovno vyhnali.
„Ako keby autokratické režimy potrebovali dôvod, aby zasahovali proti ľudskoprávnym organizáciám,“ poznamenal Behr.
Loading
...
Soros je podľa Telegraphu „bohatým hráčom, ktorý zvykne zasahovať do záležitostí iných štátov“, napísal denník, čím pripomenul protisorosovskú rétoriku maďarskej vlády premiéra Viktora Orbána.
Soros sa pritom netají tým, že výsledok referenda z júna 2016 o odchode z Európskej únie považuje za omyl a podporuje skupiny, ktoré chcú dať občanom novú možnosť rozhodnúť.
Soros sa síce narodil v Maďarsku, no po vojne ušiel a nejaký čas žil v Británii, kým sa nepresťahoval do Spojených štátov. V dome v luxusnej časti Londýna trávi veľkú časť roka aj dnes.