PARÍŽ. Odvolací súd vo francúzskom meste Versailles ponechal v piatok v platnosti rozsudok súdu nižšieho stupňa, ktorý potvrdil zrušenie členstva Jeana-Mariu Le Pena v krajne pravicovej strane Národný front (FN). Odvolací súd však súčasne rozhodol, že Le Penovi prináleží titul čestného predsedu FN.
V rozsudku sa podľa rozhlasovej stanice Europe 1 píše, že Le Pen ako čestný predseda strany má právo zúčastňovať sa na zasadnutiach najvyšších orgánov FN. V prípade, že mu v tom stranícke vedenie bude brániť, hrozí Národnému frontu pokuta 2000-5000 eur.
Okrem toho bol FN odsúdený zaplatiť Le Penovi odškodné 25-tisíc eur.

Le Penov blízky spolupracovník Lorrain de Saint Affrique pre spravodajskú televíziu BFMTV označil rozhodnutie súd vo Versailles za "fantastickú správu" a ďalší úspech v Le Penovej "dlhej sérii konfliktov so súčasným vedením FN".
Affrique tiež vyslovil predpoklad, že súdny verdikt ovplyvní prípravy na zjazd FN i jeho samotné konanie v Lille v dňoch 10. a 11. marca.
Le Pen bol členstva v FN, ktorý sám zakladal, zbavený v roku 2015 pre svoje antisemitské a xenofóbne výroky. Le Pen sa obrátil na súd a žiadal, aby rozhodol o neplatnosti jeho vylúčenia. Argumentoval, že jeho vylúčenie bolo porušením straníckych predpisov a rozhodla o ňom "popravná čata".
Le Pen trvá na tom, že sa vždy vyjadroval v rámci slobody slova, hoci bol už viackrát odsúdený za rasizmus a antisemitizmus. Jeho vyjadrenia o plynových komorách či Rómoch rozdelili jeho rodinu i stranu. Marine Le Penová sa po nástupe do čela FN v roku 2011 od extrémistických názorov svojho otca dištancovala a snažila sa FN "oddémonizovať".
Jej úsilie nebolo márne, lebo v roku 2017 bol FN verejnosťou vnímaný už ako viac-menej štandardná politická strana a účasť jeho šéfky, Le Penovej dcéry Marine, v druhom kole prezidentských volieb nespôsobila taký šok, ako keď sa v roku 2002 do druhého kola dostal Jean-Marie Le Pen.
Aj napriek svojmu vylúčeniu zo strany je však Le Pen stále vplyvnou názorovou osobou Národného frontu, ktorému šéfoval v rokoch 1972-2011.