WASHINGTON. Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu schválila v piatok ráno miestneho času pomerom hlasov 240:186 návrh zákona o dvojročnom rozpočtovom balíku a výdavkoch na obranu a iné programy.
Návrh podpísal aj prezident Donald Trump, informovala agentúra AP.
Shutdown sa skončil
"Práve som podpísal zákon. Naša armáda bude teraz silnejšia než kedykoľvek predtým. Milujeme a potrebujeme našu armádu a dali sme jej všetko - a ešte viac. Stalo sa to po prvý raz za dlhú dobu...," napísal Trump v príspevku na sociálnej sieti Twitter.

Týmto krokom sa po necelých šiestich hodinách skončil druhý tzv. shutdown, teda zastavenie financovania federálnych úradov, ktorý USA zažili v tomto roku.
Návrh už krátko predtým schválil Senát pomerom hlasov 71:28, čím prekonal námietky konzervatívnych republikánov, podľa ktorých zákon znamená návrat k nekontrolovanému zvyšovaniu rozpočtového deficitu.
O návrhu následne musela zahlasovať aj Snemovňa reprezentantov. Vďaka súhlasu Kongresu USA s financovaním ale nebude dopad mimoriadnej situácie nijako vážny.
Bez súhlasu Kongresu by doma museli zostať státisíce štátnych zamestnancov a federálne úrady by museli byť zavreté. V hre bol aj rozpočtový balík na financovanie vojenských a civilných projektov za stovky miliárd dolárov.
Loading
...
Problémom je štátny dlh
Schválenie by vyriešilo aj opakujúci sa problém krátkodobých rozhodnutí, ktoré už štyrikrát platnosť zákona o vládnom financovaní provizórne posunuli. V januári bola vláda bez peňazí tri dni.
Tzv. shutdown, teda pozastavenie financovania vládnych úradov, sa začal o polnoci po tom, ako sa na poslednú chvíľu rozhodol vzdorovať republikán Rand Paul, ktorý využil právo pozastaviť hlasovaciu procedúru.
Žiadal, aby sa kongresmani dohodli na zastrešení štátneho dlhu. Spoločný návrh republikánov a demokratov chcel totiž zrušiť jeho limit, aby bolo možné zvyšovať rozpočtové výdavky o dohodnutých 300 miliárd dolárov.
Paul obvinil poslancov, že chcú "míňať do bezvedomia", a dal najavo, že bez schválenia jeho návrhu súhlas s hlasovaním nedá. Podľa senátnych pravidiel musí so zahájením schvaľovacej procedúry súhlasiť všetkých sto senátorov.
Senát nakoniec schôdzu prerušil s tým, že bude pokračovať hneď po polnoci.
Nesúhlas aj v Snemovni reprezentantov
Na problémy návrh narazil aj v Snemovni reprezentantov - a to sprava i zľava. Vyznávači prísnej rozpočtovej kázne z republikánskej ultrakonzervatívnej skupiny Freedom Caucus sa rovnako ako Paul nehodlali zmieriť so zvyšovaním štátnych výdavkov.
Liberálne krídlo Demokratickej strany zasa žiadalo, aby Kongres výmenou za súhlas s rozpočtovou dohodou prisľúbil debatu o prisťahovalcoch bez práva pobytu, ktorí sa v Spojených štátoch ocitli ako deti.
Prezidentský Úrad pre rozpočet a riadenie (OBM) už niekoľko hodín pred vypršaním provizória upozornil štátne úrady, aby sa na zastavenie finančných tokov pripravili.