SKOPJE. Macedónska vláda rozhodla o premenovaní medzinárodného letiska v hlavnom meste krajiny, ako aj diaľnice spájajúcej macedónsku metropolu s macedónsko-gréckou štátnou hranicou, ktoré už po zmenách nenesú meno Alexandra Veľkého.
Atény rozhodnutie vítajú
Grécke ministerstvo zahraničných vecí rozhodnutie macedónskej vlády privítalo.
Grécky rezort diplomacie to označil za pozitívny krok. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Využívanie mena macedónskeho panovníka vnímali v Grécku ako "provokáciu" a "prevzatie gréckej histórie" majoritne slovanským Macedónskom.
Informáciu priniesla v utorok tlačová agentúra AP s odvolaním sa na hovorcu macedónskej vlády Mileho Bošnjakovského.
Podľa jeho slov ponesie vzdušný prístav v Skopje názov Skopje International Airport (Medzinárodné letisko Skopje) a spomínaná diaľnica bude mať názov Prijatelstvo.
Macedónsky premiér Zoran Zaev prisľúbil tieto ústretové kroky predsedovi gréckej vlády Alexisovi Tsiprasovi, a to 24. januára pri ich stretnutí počas Svetového ekonomického fóra v švajčiarskom Davose.
Využívanie mena macedónskeho panovníka vnímali v Grécku ako "provokáciu" a "prevzatie gréckej histórie" majoritne slovanským Macedónskom.
Grécko požaduje, aby si susedná krajina zmenila svoj názov, pretože rovnako sa nazýva aj najväčšia grécka provincia.

Masy Grékov vyjadrili v uliciach, a väčšina respondentov i v prieskumoch verejnej mienky, že sú proti kompromisnému riešeniu sporu okolo názvu susednej krajiny, v ktorom by sa podľa ich názoru vôbec nemal objaviť termín Macedónsko.
Kauza zaťažuje už viac ako štvrťstoročie bilaterálne vzťahy oboch krajín a Grécko v dôsledku nej vetuje vstup Macedónska do Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie (EÚ).
Macedónsko využíva dočasne - kým sa spor úplne nevyrieši - so súhlasom gréckej strany názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM), pod ktorým túto krajinu v roku 1993 prijali aj do Organizácie Spojených národov.