Iba devätnásťročnú Švédku Sophie Johansson brutálne napadli v nočnom klube v meste Malmö po tom, ako sa bránila sexuálnemu obťažovaniu. Štyridsať percent populácie mesta tvoria imigranti.
Článok, ktorý v posledný januárový deň zverejnil český dezinformačný web AC24.cz, je dobrou ukážkou, ako takzvané alternatívne médiá používajú pravdivé informácie zabalené do skresľujúceho kontextu.
Väčšina článku je totiž pravdivá. Mnoho médií informovalo o brutálnom útoku na mladú Švédku. Jeho priebeh sa vždy zhoduje: k dievčaťu sa v klube priblížil mladý muž, ktorý ju obchytkával na nevhodných miestach.
Sophie ho odstrčila a keď sa snažila z klubu odísť, útočník ju udrel do hlavy sklenou fľašou.
Dievča skončilo v nemocnici a polícia začala trestné stíhanie. To však onedlho musela odložiť, pretože nik zo svedkov nedokázal páchateľa opísať tak, aby ho policajti mohli chytiť.
Ľudí táto situácia pohoršila a začali verejne tlačiť na políciu, aby prípad znova otvorila.
Narazili ste na hoax?
dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk.
Kde sa vzali migranti
Tu sa štandardné články o prípade končia. Viac informácií neprináša ani britský bulvár Daily Mail, ktorý AC24 uvádza ako jeden zo svojich dvoch zdrojov.
Druhý zdroj, ruský propagandistický web Sputnik však na koniec článku pridal informáciu, že viac ako 40 percent obyvateľov mesta Malmö tvoria migranti.
Sputnik túto informáciu zdôraznil aj v titulku, ktorý prevzala aj stránka AC24. Na základe čoho ruský web spojil útok na dievča s migrantmi, však neuviedol.
Pripomeňme, že polícia páchateľa pre nedostatok svedectiev nenašla.
Štandardne by takéto spájanie malo byť podložené informáciami od polície alebo od svedkov prípadu (aspoň anonymných) či samotnej obete.
Medzi cudzincami sú aj Slovania
Aj informácia o viac ako štyridsiatich percentách imigrantov je skresľujúca.
Wikipedia uvádza, že 43 percent obyvateľov Malmö je cudzieho pôvodu (údaj pochádza z roku 2014).
Jedenásť percent sa však už narodilo vo Švédsku, reálne má mesto iba 31 percent prisťahovalcov. Spomedzi nich najviac pochádza z Iraku, na druhom mieste sú Srbi, na treťom Dáni a na štvrtom Poliaci.
Je to hoax?
Miešanie pravdivých informácií s dohadmi či komentármi je v dezinformačných médiách časté.
Takéto články sa nedajú jednoducho vyvrátiť ako hoaxy, pretože všetky faktické tvrdenia v textoch sú pravdivé.
Pravdivé sú aj informácie o útoku na dievča a (zhruba) pravdivá je napokon aj zmienka o migrantoch v Malmö. Dať tieto dve veci do príčinnej súvislosti bez jediného dôkazu je však účelovým klamstvom.