BRUSEL. Salah Abdeslam, jediný preživší člen džihádistických kománd, ktoré útočili 13. novembra 2015 v Paríži, predstúpil v pondelok v Bruseli pred súd, pred ktorým sa zodpovedá za pokus o vraždu v prestrelke s políciou v bruselskej štvrti Forest. K tejto prestrelke došlo týždeň pred bombovými útokmi v Bruseli z 22. marca 2016 a Abdeslamovi sa podarilo uniknúť.
Súdu predsedá Marie-France Keutgenová, ktorá na úvod Abdeslama požiadala, aby potvrdil svoju totožnosť. Abdeslam vyhlásil, že nebude odpovedať na otázky.
Abdeslam bol skúpy na slovo
Svoje právo nevypovedať Abdeslam využíva v podstate od apríla roku 2016, odkedy sa francúzski vyšetrovatelia snažia vypočuť ho.
Abdeslamov spoluobžalovaný Sofien Ayari, naopak, na otázky sudkyne odpovedal, keď jej napr. popísal, ako sa z Tuniska, odkiaľ pochádza, dostal do Sýrie, kde sa pridal k džihádistickej organizácii Islamský štát a rok strávil v meste Rakka.

Do Európy pricestoval zo Sýrie cez grécky ostrov Leros, odkiaľ sa dostal do Nemecka, kde ho Abdeslam vyzdvihol 3. októbra 2015. "Nechcem odpovedať na žiadne otázky," povedal podľa RTBF, ktorá proces sleduje, Abdeslam pred sudcami trestného súdu. Predseda súdu sa ho následne opýtal, prečo sa na pojednávanie vôbec dostavil. "Bol som požiadaný, aby som prišiel, tak som prišiel. Je tu súdny proces, ja som účastníkom procesu, som obvinený, tak som tu," odpovedal Abdeslam.
Zároveň zdôraznil, že mlčanie z neho ešte nerobí vinníka alebo zločinca. Odvolal sa ne nespresnené "hmotné a vedecké dôkazy", ktoré by mali hovoriť v jeho prospech a na ktoré by sa mal súd zamerať namiesto toho, aby podliehal verejnému a mediálnemu tlaku.
V závere svojho vyjadrenia, po ktorom už so súdom nekomunikoval, ešte upozornil, že voči moslimom sa pristupuje a sú posudzovaní tým najhorším spôsobom, bez milosrdenstva a bez prezumpcie neviny. "Súďte ma, robte čo chcete so mnou, ja svoju dôveru vkladám v Alaha, nebojím sa vás," povedal na záver.
Komplic bol zhovorčivejší
Druhý obvinený - Sofien Ayari - na rozdiel od Abdeslama bol zhovorčivejší, aj keď neodpovedal na všetky otázky. Pred súdom uviedol, že jediným obyvateľom domu na ulici Dries, ktorý strieľal na policajtov, bol Mohamed Belkaid.

Priznal, že v uvedenom dome býval niekoľko mesiacov a že sa staral väčšinou o nákupy. Tvrdil tiež, že Ibrahim Bakraoui, ktorý sa 22. marca 2016 vyhodil do vzduchu na bruselskom letisku, sa na uvedenej adrese viackrát stretol s Belkaidom.
RTBF pripomenula, že súdne pojednávanie bolo dočasne prerušené a malo by pokračovať v pondelok popoludní.
Ayari prišiel do Európy v spoločnosti Ahmada Alkhada a Osamu Krayema, jedného z hlavných podozrivých z atentátov z 22. marca 2016 v Bruseli.
Abdeslama v pondelok nadránom previezli do Belgicka z Francúzska, kde je väznený vo väznici Fleury-Mérogis v parížskej metropolitnej oblasti.
Prokuratúra žiada 20 rokov
Federálna prokurátorka Kathleen Grosjeanová v pondelok vo svojej záverečnej reči na bruselskom trestnom súde poukázala na to, že konanie oboch obvinených spadá pod článok 137, čo znamená teroristická vražda.
V prípade Abdeslama, ktorý je z hľadiska zákona recidivistom, to znamená maximálny trest 20 rokov pobytu za mrežami.
Grosjeanová pri opise prestrelky na ulici Dries zdôraznila, že nemohlo ísť iba o jedného strelca, ktorý strieľal na osemčlennú belgicko-francúzsku jednotku policajtov, pričom štyroch z nich zranil.
Prokuratúra označila Ayariho tvrdenie, že strelcom bol Belkaid, za nedôveryhodné. Upozornila, že sa strieľalo z dvoch útočných pušiek, ktoré treba pri streľbe držať oboma rukami, a za druhého strelca označila Ayariho.
Konali vedome
Okrem toho sú z hľadiska prokuratúry spolupáchateľmi útoku na policajtov všetci tí, ktorí sa nachádzali v dome počas prestrelky, vrátane Abdeslama. Išlo o ich vedomé konanie.

Prokuratúra sa odvolala aj na video náhodného svedka, ktoré potvrdilo, že z uvedeného domu zadným vchodom utiekli dvaja muži a jeden so zbraňou v ruke.
Útočná zbraň bola následne objavená v jednom zo susedných domov; boli na nej objavená Ayariho stopa DNA a expertíza potvrdila, že sa zo zbrane strieľalo.
Prokurátorka preto súd požiadala o maximálny trest vo výške 20 rokov za mrežami, z toho dve tretiny výkonu trestu (13 rokov) za prísnych bezpečnostných podmienok.
Proces bude pokračovať vo štvrtok, keď sa k slovu dostane obhajoba.
V súvislosti so súdnym procesom platia v bruselskom Paláci spravodlivosti a okolí prísnejšie bezpečnostné opatrenia.
Loading
...