HANOJ, BRATISLAVA. Najmocnejšia armáda proti zle vycvičeným a vyzbrojeným jednotkám z tretieho sveta, ktoré sa skrývali v džungli. Zdalo sa, že výsledok vietnamskej vojny je jasný, no udalosť spred 50 rokov rozhodla, že Američania nakoniec z Vietnamu odišli ako porazení, rovnako ako ich spojenci na juhu krajiny.
V predvečer vietnamského nového roka 1968 (po vietnamsky sa tento sviatok volá Tet), v noci z 30. na 31. januára, spustili severovietnamské vojská s podporou partizánov z Vietkongu ofenzívu na viac ako sto miest na Juhu súčasne.
Američania tušili, že Severní Vietnamci niečo podobné pripravujú, ale podcenili ich bojové schopnosti. Tí vydržali neustále útočiť až do septembra.
Počas prvého týždňa po spustení ofenzívy zomrelo asi štyristo amerických vojakov, rovnaký počet ich zomrelo v druhom týždni. To sa stupňovalo a v máji už umrelo 2168 amerických vojakov.
Komunistický Severný Vietnam mal oveľa väčšie straty ako Američania, ale ich líder Ho Či-min sa nemusel obracať na verejnosť. Naopak, v Spojených štátoch získavalo na sile hnutie hippies a protesty proti vojne sa odohrávali prakticky denne.
Správy o smrti tisícok Američanov prispeli k ich vystupňovaniu, verejná mienka sa postupne postavila proti vojne, až sa Američania začali z Vietnamu sťahovať.
Ofenzíva Tet síce nepriniesla jasnú porážku Američanov, no po nej sa už politikom ťažko hovorilo, že víťazstvo je na dosah a má zmysel vo vojne pokračovať. Vojna sa skončila v roku 1975, komunistický sever ovládol celý Vietnam.