LUXEMBURG, BRATISLAVA. Môžu vám zaklopať na dvere, spýtať sa vás na vieru v Boha, keď si však o vás začnú robiť poznámky, nemôžu to robiť bez vášho vysloveného súhlasu.
Svedkovia Jehovovi budú musieť pravdepodobne upustiť od praxe, keď si zaznamenávajú osobné údaje o oslovených ľuďoch. S najväčšou pravdepodobnosťou tým totiž porušujú európsku legislatívu.
Spor sa začal vo Fínsku
Prípad sa dostal až pred Súdny dvor Európskej únie so sídlom v Luxemburgu. Žalobu podali samotní jehovisti, ktorým predtým súd vo Fínsku zakázal masovo zbierať osobné informácie o ľuďoch, ktorých navštívia. Fínsky zákon o ochrane osobných údajov to totiž zakazuje.
8 miliónov
- členov na celom svete má cirkev Svedkov Jehovových.
Generálny advokát Súdneho dvora EÚ Paolo Mengozzi si však myslí, že rovnako ide o porušenie európskej legislatívy, informuje portál Deutsche Welle.
Posledné slovo budú mať sudcovia v Luxemburgu, tí sa však odporúčaním generálneho advokáta v praxi zvyčajne riadia.
Jehovisti tvrdia, že údaje zbierajú na individuálnej báze, a nie masovo.
Boli terčom prenasledovania
Cirkev Svedkov Jehovových vznikla koncom 19. storočia v Spojených štátoch a dnes má osem miliónov veriacich po celom svete.
Vieru často šíria prostredníctvom osobných návštev u neznámych ľudí, ktorých lákajú na vlastný výklad učenia Ježiša Krista. Na Slovensku je známy ich časopis Strážna veža (Watchtower).
Svedkovia Jehovovi odmietajú transfúziu krvi či vojenskú službu a aj preto sa v minulosti stali vo viacerých krajinách terčom prenasledovania.