PRAHA, BRATISLAVA. Pre druhého najbohatšieho Čecha a najmä nového premiéra Andreja Babiša ide síce len o drobné, no aj tak by o ne žiadať nemal. Jeho luxusný rezort Čapí hnízdo totiž stále čerpá dotácie určené pre malé a stredné podniky.

Štát konkrétne prispieva na chov búrskych kôz, plemenných baranov a capa chovaného na farme. Keď ušľachtilý kôň z farmy ide na výstavu, daňoví poplatníci jeho výlet sponzorujú, píše denník Hospodářské noviny.
Viac ako tisíc zamestnancov
V minulom roku dostalo Čapí hnízdo na tento účel 21 290 korún, rok predtým to bolo viac ako tridsaťtisíc.
Dotácie sú pritom určené pre menších chovateľov. Môže o ne požiadať len malý alebo stredný podnik, ktorý má najviac 250 zamestnancov a jeho obrat nepresahuje 50 miliónov eur (asi 1,3 miliardy korún).
Čapí hnízdo patrí firme Imoba, ktorá sama osebe túto podmienku spĺňa. Tá je však súčasťou koncernu SynBiol, ktorý Imobu zahŕňa aj do svojho účtovníctva.
Tržby SynBiolu v roku 2016 pritom dosiahli takmer 3,4 miliardy korún, podľa výročnej správy mal 1400 zamestnancov.
V tomto koncerne Babiš združuje svoje osobné investície, spolu s Agrofertom ho pred rokom previedol do zvereneckého fondu, aby vyhovel zákonu o konflikte záujmov.
21 290 českých korún
dostal v minulom roku v dotáciách luxusný rezort Čapí hnízdo.
Peniaze chodia na Čapie hniezdo z rozpočtu ministerstva pôdohospodárstva, ktoré pritom ešte nedávno tvrdilo, že Čapí hnízdo od neho žiadne peniaze nedostáva. Až po tom, ako to samotná Imoba priznala vo výročnej správe, zmenilo postoj.
Zodpovednosť na žiadateľovi
Zodpovednosť za dodržanie podmienok je podľa neho na žiadateľovi. „Podpisuje čestné vyhlásenie, že sa zoznámil so zásadami na poskytovanie dotácií a že si je vedomý právnych následkov, ktoré v dôsledku uvedenia neúplných alebo nepravdivých údajov môžu nastať,“ reagovalo ministerstvo pre Hospodářské noviny.

Babiša za Čapie hniezdo vyšetruje polícia, konkrétne za podozrenie, že pri žiadaní o dotáciu vo výške 50 miliónov korún došlo k podvodu. Komplex totiž pôvodne patril Agrofertu, ktorý na dotáciu právo nemal.
Firma ho preto previedla na Babišovu rodinu, čo tajila. Čapí hnízdo potom dostalo dotáciu, po uplynutí piatich rokov sa vrátilo pod Agrofert.
Keďže prípad za podvod označila aj Európska únia, Stredočeský kraj nedávno rozhodol, že dotáciu vyjme z európskeho programu a všetky náklady tak znáša Česká republika. Peniaze môže vymáhať od Babiša.
