BRUSEL. Nadchádzajúcu sobotu si svet po prvýkrát pripomenie Medzinárodný deň bez slamiek. Umelohmotné slamky na pitie sú doslova "mor pre životné prostredie", uviedla v tejto súvislosti belgická televízna stanica RTBF.
Najviac slamiek spotrebujú Briti
Ide o iniciatívu viacerých environmentálnych združení, ktorým sa podarilo presadiť, aby bol 3. február vyhlásený za Medzinárodný deň bez slamiek.
Podľa RTBF je ich cieľ jednoduchý: upovedomiť čo najväčší počet ľudí o znečisťovaní spôsobenom navonok neškodnými slamkami. Ich nadmerná spotreba totiž prispieva k znečisťovaniu nášho životného prostredia.
Podľa RTBF sa každý deň na svete použije a odhodí okolo jednej miliardy slamiek. Najväčšími spotrebiteľmi a znečisťovateľmi v tomto smere sú Briti, v Belgicku sa podľa dostupných údajov ročne spotrebuje viac ako 1,6 miliardy slamiek, čo je len údaj týkajúci sa reštaurácií a sietí rýchleho občerstvenia, bez zohľadnenia súkromnej spotreby.
Skutočná pohroma
Ekológovia upozorňujú, že ide o "skutočnú pohromu pre životné prostredie", pretože umelohmotné slamky majú priemernú životnosť 20 minút, pričom sa nedajú recyklovať, lebo sú príliš malé, príliš ľahké a príliš tenké. Slamky na pitie patria medzi desať najčastejších druhov odpadu zozbieraného na plážach a každý rok odhadom 1,5 milióna morských živočíchov uhynie na následky prehltnutia plastov.
Iniciátori Medzinárodného dňa bez slamiek upozorňujú, že každý človek môže prispieť tým, že pri objednávaní nápojov odmietne slamku, upozorní na to priateľov a nebude ich kupovať pre domácu spotrebu. Hlavný dôraz sa však kladie na náhradu plastových slamiek.
Alternatívy existujú v podobe recyklovateľných slamiek z bambusu, papiera, dokonca v ponuke sú už aj slamky zo slamy a morských rias, do ktorých sa dajú pridávať arómy. V hre sú aj opakovane použiteľné slamky zo skla či nehrdzavejúcej ocele.