SANTIAGO, BRATISLAVA. Keď začal v Čile skupovať pozemky, pre mnohých bol podozrivý, dokonca ho považovali za špióna. Doug Tompkins bol už vtedy úspešný zakladateľ dvoch športových firiem – North Face a Esprit.
Nadšený cestovateľ do roku 1989 predal väčšinu akcií z oboch firiem a rozhodol sa, že svoj životný štýl zmení. „Uvedomil som si, že to, čo robím, je vyrábanie množstva vecí, ktoré nikto nepotrebuje a tlačil som na konzumnú spoločnosť. A tak som išiel robiť niečo iné,“ povedal podľa denníka Guardian.
Filantrop tak začal podporovať projekty na ochranu prírody v Patagónii. Ak sa nejaká oblasť ocitla v ohrození, napríklad pre výstavbu priehrady, milionár tam začal skupovať pozemky.
Loading
...
Hrdina ochrancov prírody
„Miliardári – antikapitalisti,“ opísala BBC Tompkinsa a jeho manželku Kristine, ktorá bola šéfkou firmy Patagonia. Tompkins podľa televízie strávil posledné roky svojho života bojom proti korporátnemu svetu, ktorý z neho spravil boháča. Stal sa však z neho hrdina ochrancov prírody.
Ich snaha ochrániť prírodu sa však nezaobišla bez kritiky. Miestni farmári viackrát protestovali proti tomu, že manželia konzervujú inak úrodnú pôdu. Podozrievavý bol aj štát, ktorý sa spočiatku k ochrane prírody veľmi nehlásil.
Na nákup a ochranu pôdy približne v rozlohe Slovenska minuli manželia stovky miliónov dolárov. Ochrániť sa im podarilo napríklad park Pumalín, jednu z najväčších rezervácií tiahnucej sa od Ánd po pobrežie Pacifiku s jazerami, lesmi aj fjordmi.

Najväčší dar pôdy v histórii
Dva roky po tom, ako Tompkins tragicky zomrel pri výlete na kajaku, venovala jeho manželka Kristine štátu Čile chránené pozemky s rozlohou 408-tisíc hektárov, čo je asi veľkosť Trnavského kraja.
„My všetci, ktorí milujeme Zem, vidíme, ako narastá ohrozenie pre divé zvery a krajinu,“ opisovala Tompkinsová podľa denníka Guardian.
Čile tento týždeň oficiálne vytvorilo päť nových národných parkov, pričom asi desatinu území darovala práve Tompkinsová. Žiaden súkromník na svete nevenoval takú rozlohu pôdy štátu ako títo manželia. Juhoamerická krajina tak teraz chráni väčšinu územia Patagónie, teda južného cípu Južnej Ameriky, na ktorom sa čiastočne rozprestierajú Čile a Argentína.