DUBLIN, BRATISLAVA. Sarah mala 23 rokov, pomaly končila školu a chystala sa na stáž. Na materstvo nebola pripravená, no antikoncepcia zlyhala.
Rodičom sa nepriznala. Keď len hypoteticky spomenula potrat, odpovedali: „Je to vražda.“
„Cítila som sa nesmierne sama,“ opisuje mladá Írka pre BBC. Našetrených mala len dvesto libier, zvyšok jej doplatila britská mimovládka. Sarah tak nasadla na nízkonákladovú linku do britského Liverpoolu a podstúpila interrupciu.

„Je traumatizujúce ísť na potrat. To, že to nemôžete podstúpiť vo vlastnej krajine, že nemôžete byť doma alebo s priateľmi...,“ opisuje mladá žena.
„Nehanbím sa, že som to podstúpila, no prísť domov do krajiny, ktorá vás považuje za kriminálnika... Bola som zničená,“ dodáva.
Dodatok ústavy, ktorý v Írsku zakazuje potraty vo väčšine prípadov, môžu čoskoro zrušiť. Vláda už avizovala na máj referendum, kde sa môžu ľudia rozhodnúť, či po vyše 35 rokoch prestane byť podstúpenie interrupcie zločinom.
Katolícke a liberálne
Írsko má jedny z najprísnejších zákonov o umelom prerušení tehotenstva v Európe. V Írsku bolo možné interrupciu podstúpiť len v prípade, že je život ženy v ohrození. Podobný zákon minulý rok chystali v Poľsku, no po protestoch žien zostala možnosť prerušenia tehotenstva aj v prípade znásilnenia či poškodenia plodu.
Debatu rozvírila v roku 2012 smrť 31-ročnej Savity Halappanavarovej, ktorá doktorov upozorňovala na bolesti a žiadala o umelé prerušenie tehotenstva. Doktori však interrupciu odmietli s tým, že sú katolícka krajina. Srdce dieťaťa po pár dňoch prestalo biť a žena následne zomrela na otravu krvi.
“Znamenalo by to, že pôjdem po operácii domov do svojej postele a nemusím s mojím priateľom ležať na lavičke v parku, čakajúc na let domov.
„
Írsky premiér Leo Varadkar v utorok povedal, že sa postaví za reformu. „Viem, že toto bude pre Írov veľmi ťažké rozhodnutie,“ reagoval.
Napriek tomu, že 78 percent populácie sa označuje za katolíkov, Írsko sa v posledných rokoch vybralo skôr liberálnou cestou. Ako prvá krajina na svete v roku 2015 schválila manželstvá homosexuálov v referende. Zrušenie ôsmeho dodatku, ktorý sa potratov týka, by bol ďalší veľký krok pre zástancov liberálnych politík.