BRATISLAVA. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zverejnila v pondelok zoznam 114 ruských politikov a 96 oligarchov, ktorých majetok presahuje miliardu dolárov.

Taktiež sa o nich hovorí, že sú úzko prepojení s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Biely dom sa však zatiaľ rozhodol, že proti nim žiadne nové sankcie neuvalí, informuje agentúra AP.
Zoznam je zverejnený v súlade so zákonom, ktorý umožňuje postihnúť Rusko za jeho údajné zasahovanie do amerických volieb v roku 2016, za porušovanie ľudských práv a anexii ukrajinského polostrova Krym.
Tu je prehľad niektorých politikov a miliardárov, ktorí sa objavili na takzvanom Putinovom zozname:

Dmitrij Medvedev
Dmitrij Medvedev je od mája 2012 ruským premiérom. 7. marca 2008 vyhral v prezidentských voľbách a nastúpil na post prezidenta. Po voľbách naďalej presadzoval politiku blízku Vladimirovi Putinovi. V roku 2012 jeho mandát prezidenta skončil a novozvolený prezident Putin ho vymenoval za predsedu vlády.
Ruskí opoziční aktivisti neskôr Medvedeva obvinili z korupcie, on však tieto tvrdenia popiera.
Aktivisti publikovali správy o tom, že politik vlastní obrovské bohatstvo, ktoré získal vďaka darom ruských podnikateľov a výhodným úverom ruských bánk. Jeho popularita tým poklesla.
Na "Putinovom zozname" sa nachádza taktiež celý jeho kabinet vrátane ministra obrany Sergeja Šojguho a ministra energetiky Alexandra Novaka, ktorý dohliada na ruský ropný a plynárenský priemysel.
Z Putinovej administratívy je na zozname aj hovorca Dmitrij Peskov a dvadsiatka prezidentových poradcov.

Alexej Miller
Miller je generálnym riaditeľom plynárenského gigantu Gazprom. Spoločnosť európski politici obviňujú, že využíva zásobovanie energiou ako geopolitickú zbraň.
Pri viacerých príležitostiach boli totiž dodávky plynu z východnej Európy prerušené v dôsledku sporov medzi Ruskom a susednou Ukrajinou. Príčinou boli ceny energií.
Na zozname sa nachádza tiež Igor Sečin, predseda bohatej ruskej ropnej spoločnosti Rosneft, označovaný za druhého najvplyvnejšieho človeka v Rusku po Putinovi. Spájaný je tiež zo stupňovania napätia medzi Ukrajinou a Ruskom.

Roman Abramovič
Abramovič je ruský miliardár a podnikateľ, ktorý od roku 2003 vlastní anglický futbalový klub Chelsea Londýn. Klub kúpil za 140 miliónov libier.
Koncom 80. rokov obchodoval s ropou a investoval tiež do hliníka, no nikdy sa príliš nezmieňoval, ako presne k svojmu bohatstvu prišiel.
Stíhali ho za údajnú spreneveru a krádeže vlakov plných ropy. Nikdy mu to však nedokázali.

Aras Agalarov
Meno ruského podnikateľa Agalarova, ktorý sa narodil v Azerbajdžane, sa spája s dokumentmi, ktoré sa týkajú stretnutí v rokoch 2015 až 2017 v Trump Tower.
Skupina ľudí blízkych Trumpovi vrátane jeho syna rokovala s ruskou advokátkou Natalja Veselnickou, údajne napojenou na Kremeľ.
Práve Agalarov podľa informácií amerických médií schôdzku s Veselnickou inicioval.

Michail Prochorov
Michail Prochorov je ruský miliardár známy ako vlastník basketbalového tímu Brooklyn Nets.
Veľký vplyv si získal aj investíciami v hutníckom priemysle a stal sa svetovým producentov niklu a paládia.
Spájaný je tiež s ruským dopingovým škandálom z roku 2014.

Dmitry Rybolovlev
Rybolovlev je majiteľom futbalového klubu AS Monaco a svoje bohatstvo nahromadil v biznise s hnojivami. V roku 2008 kúpil od Donalda Trumpa luxusné sídlo v Palm Beach za 95 miliónov dolárov.
Známy je tiež jeho zdĺhavý rozvod s exmanželkou, ktorá ho zažalovala za kúpu havajského sídla od Willa Smitha s tvrdením, že miliardár ho kúpil, aby ochránil svoje peniaze, ktoré by mohla teoreticky vyhrať v prebiehajúcom rozvodovom konaní.
Taktiež Rybolovleva žalovala za 88 miliónový byt v New Yorku, ktorý údajne kúpil pre svoju dcéru.

Ališer Usmanov
Usmanov sa narodil v Uzbekistane a zbohatnúť sa mu podarilo v oblasti kovov a baníctva, ako aj vlastníctvom telekomunikačných či internetových podnikov.
Miliardár je tiež spolumajiteľom londýnskeho futbalového klubu Arsenal a prezidentom Medzinárodnej federácie šermiarov.
Protikorupčná skupina aktivistu Navaľného zverejnila materiály o ruskom premiérovi Medvedevovi, ktoré obsahovali aj tvrdenia, že Usmanov daroval drahé nehnuteľnosti nadácii s údajným napojením na Medvedeva.
Usmanov tvrdil, že všetky jeho obchodné aktivity sú "legálne a transparentné", pričom Navaľnyj nemá "morálne právo" vznášať voči nemu obvinenia. Moskovský súd dal napokon za pravdu miliardárovi Usmanovovi.