PARÍŽ. Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyzvala v nedeľu české orgány, aby odsúdili fyzické násilie voči novinárom v štábe prezidenta Miloša Zemana po jeho sobotňajšom víťazstve v druhom kole prezidentských volieb.
Podľa správy zverejnenej na webovej stránke tejto organizácie so sídlom v Paríži bolo správanie Zemanových spolupracovníkov k novinárom "nehodné demokracie".
Odsúdili útoky

"Od včerajšieho večera ukazujú sociálne siete a televízne kanály videozáznam incidentu, keď prezidentovi asistenti strkali a udierali novinárov v snahe zabrániť im v nakrúcaní jedného z podporovateľov (Zemana), ktorý odpadol a skolaboval počas oznamovania výsledkov prezidentských volieb," uviedla RSF.
Uvedené zábery dokumentujú slovné a fyzické potýčky v pražskom Top Hoteli po tom, ako privolali k indisponovanému mužovi záchranku a prítomní zástupcovia médií chceli dianie zachytiť kamerami.
"Dôrazne odsudzujeme útoky voči viacerým novinárom počas oznamovania znovuzvolenia prezidenta Zemana," vyhlásila riaditeľka sekcie RSF pre EÚ a Balkán Pauline Adesová-Mévelová.
Spomenuli aj Zemanovo správanie
"Je neprijateľné, aby podporovatelia niektorého z politických lídrov tejto úrovne fyzicky napádali novinárov, ktorí len vykonávali svoju prácu. Takéto správanie je nehodné demokracie a Zemanov tábor musí toto násilie verejne odsúdiť," dodala.
Organizácia RSF v tejto súvislosti poukázala aj na dávnejšie prípady, keď samotný Zeman urážal médiá alebo sa im vyhrážal.
Uviedla, že hoci bolo Česko "dlho považované za vzor integrácie do EÚ, v súčasnosti je zdrojom rastúceho znepokojenia z hrozieb pre slobodu médií, ku ktorým prispelo aj včerajšie násilie".
Loading
...
Vyšetrujú to ako výtržníctvo
Česká polícia vyšetruje potýčku ako výtržníctvo. Ako informoval spravodajský portál iDNES.cz, muži zákona sa incidentu venovali už v sobotu večer, ale až po tom, ako v nedeľu jeden z novinárov podal trestné oznámenie, ho mohli právne kvalifikovať.
"Podľa niektorých záberov mohlo dôjsť aj k ublíženiu na zdraví alebo poškodeniu majetku. Pretože však nikto zo zúčastnených políciu o incidente neinformoval, kriminalisti museli v samotných začiatkoch vychádzať len z otvorených informačných zdrojov. To však samo o sebe k stanoveniu právnej kvalifikácie nestačilo," uviedla hovorkyňa pražskej polície Andrea Zoulová s tým, že sa situácia zmenila, keď spomínaný novinár podal v nedeľu večer trestné oznámenie.
"Na základe poskytnutých informácií aj analýzy dostupných videomateriálov vyšetrovatelia začali s úkonmi trestného konania pre podozrenie z prečinu výtržníctva," dodala. Podľa nej sa zatiaľ nedá predvídať, či sa právna kvalifikácia ešte rozšíri alebo zmení.