
PRAHA, BRATISLAVA. Bola to iná debata ako tá utorňajšia na Prime. V diskusii prezidentských kandidátov v Českej televízii necelý deň pred otvorením volebných miestností sa medzi sebou neprekrikovali tábory jednotlivých kandidátov a ani moderátor nestranil súčasnému prezidentovi.
Iní boli aj kandidát, ktorí sa stretli v pražskom Rudolfíne. Najmä Jiří Drahoš po trochu nevýraznom výkone z Primy začal na Zemana viac útočiť. "Jeho skúsenosť s politikou by som radšej nemal," odpovedal Drahoš na otázku, či nemá súčasný prezident predsa len viac politických skúseností.
Čo najviac vyčítajú?
Prečo nemám voliť Zemana, spýtala sa na úvod moderátorka Světlana Witovská. "Zeman je reprezentantom dôb minulých, symbolom papalášstva, rozdeľovania, nálepkovania, osočovania. Ja by som chcel na Hrad priniesť niečo iné, chcel by som sa zaoberať vecami, ktoré trápia túto spoločnost," odpovedal Drahoš.
Zeman len poznamenal, že moderátorka je dostatočne rozhľadená a vie, koho má voliť.
Drahoš podľa Zemana vôbec nerozumie politike. "Je to remeslo, ktoré sa sám učím viac ako 25 rokov a stále nemôžem povedať, že ho úplne ovládam," odpovedal Zeman na otázku, čo Drahošovi najviac vyčíta.
Kto verí Babišovi?

Drahoš na Zemana od začiatku útočil viac ako doteraz v kampani. Vytkol mu napríklad "frázu", že je prezidentom dolných desiatich miliónov, rovnako aj to, že v minulosti vystupoval aktívne proti vláde.
Drahoš by to nerobil, ani keby "zdedil" vládu Andreja Babiša. "To nie je úloha prezidenta," povedal.
O vine či nevine Babiša má podľa Drahoša rozhodnúť nezávislý súd. „Nemám dôvod predpokladať, že miliardár Babiš by mal dôvod podvádzať pre 50 miliónov korún, preto verím, že nepodvádzal,“ vyhlásil Zeman, ktorý Babiša vymenoval za premiéra napriek stíhaniu pre podozrenie z podvodu pri čerpaní európskych dotácií.
Zeman podporil Babiša aj v jeho vyjadrení, že v Česku je možné objednať si trestné stíhanie.
"Som presvedčený, že to tak nie je a som šokovaný, že také niečo je schopný povedať vysoký ústavný činiteľ v priamom prenose," povedal Drahoš.
Ľudia z prezidentovho okolia

Moderátorka sa pýtala aj na spolupracovníkov kandidátov. Pri Drahošovi najväčšie pochybnosti vyvoláva bývalý šéf kampane Jakub Kleindienst. "Mediálne špekulácie nechávam bokom," odmietol Drahoš obvinenia napríklad magazínu Reportér, podľa ktorých bol vo vedení firmy z korupčnej kauzy Davida Ratha.
Ešte väčšie kauzy sa spájajú so Zemanovými blízkymi ľuďmi Vratislavom Mynářom a Martinom Nejedlým. Obaja sú veľmi úzko napojení na Rusko. "Nikto z nich nespolupracoval s Davidom Rathom," okomentoval to Zeman.
Na týchto spolupracovníkov ho upozornil aj Babiš. Odporučil mu, aby sa ich radšej vzdal. Zo Zemanovej reakcie je zjavné, že sa ich vzdávať nechce. Nejedlého kontakty na Rusko sú podľa neho výhodou, nie nevýhodou.
Mynář je hradným kancelárom, aj keď nedostal bezpečnostnú previerku a mohol by tak byť bezpečnostným rizikom. Zeman to bagatelizuje s tým, že previerku nedostal aj preto, lebo v minulosti v opilosti autom narazil do stĺpu. "Chápem, že je to vážny delikt, ale nepovažujem to za bezpečnostné riziko," glosoval Zeman.
Mynář stojí tiež na čele Spolku priateľov Miloša Zemana, ktorý zaplatil za kampaň jedenásť miliónov korún. Odkiaľ tie peniaze sú, spýtala sa moderátorka? Zeman vytiahol údajný zoznam darcov spolku a podával ho Drahošovi. Tvrdí, že žiadny z darcov nie je zo zahraničia.
"Ja ten zoznam nechcem, ja mám všetkých darcov na transparentnom účte," reagoval Drahoš a zoznam odmietol. Zobrala si ho moderátorka.
Kam by smerovala prvá cesta? "Určite na Slovensko, aby som sa ospravedlnil Slovákom za nehorázny výrok o Alexandrovi Dubčekovi," povedal. Zeman nedávno vyhlásil, že Dubček sa v roku 1968 "podělal".
Téma Rusko

Je Rusko bezpečnostné riziko? "Samozrejme, že je," reagoval okamžite. Tentokrát si do diskusie zobral verejnú správu Bezpečnostnej informačnej služby, ktorá hovorí o aktivitách ruských spravodajských služieb na českom území.
"Vďaka tomu, že sme súčasťou NATO a Európskej únie, nie je Rusko pre Českú republiku bezpečnostným rizikom," reagoval Zeman.
Krym bol podľa neho protiprávne anektovaný Ruskom, čo označil za porušenie medzinárodných dohôd. "Fakticky je dnes nepochybne ruský, ale je to neoprávnená anexia," zopakoval svoj výrok spred niekoľkých mesiacov, ktorým si pohneval Ukrajinu.
Drahoš pripomenul, že Rusko považuje za hlavného nepriateľa NATO. "Preto je logické, že ruské tajné služby budú u nás iniciatívne," povedal. Krym je podľa neho ukrajinský a ruská okupácia na tom nič nemení.
„Nevidím dôvod, prečo by demokratické štáty mali uznať okupáciu Krymu,“ zakončil tému Drahoš.
V čom sa klamalo

Kandidáti dostali priestor vyvrátiť jednu nepravdivú informáciu z kampane. Zeman spomenuli údajné ruské ovplyvnenie volieb a nepodložené správy o svojom zdravotnom stave.
"Fake news, ktoré som sa dozvedel, napríklad, že som agentom ŠtB... Je ich mnoho, je to hnusné," povedal Drahoš.
Pre hrozbu ovplyvnenia volieb sa Drahoš stretol ešte s bývalým premiérom Bohuslavom Sobotkom, Babiša zatiaľ o schôdzku nepožiadal. "Bolo jasné, že nedostane dôveru parlamentu," zdôvodnil, prečo sa ešte s Babišom nechcel stretnúť.
Zvažuje trestné oznámenie za nenávistné maily. "Je evidentné, že za tým stoja proruské servery," vyhlásil. Zeman reagoval, že podľa jeho informácií sa chystá žaloba na Drahoša za šírenie poplašnej správy.
Prečo máme Zemanovi veriť?

Zeman pred piatimi rokmi sľúbil, že si na Hrad prinesie len šoféra a tajomníka. Sľúbil tiež, že nebude udeľovať milosť vrahom a nebude verejne vystupovať proti vláde. "Prečo by vám ľudia mali teraz veriť?" pýta sa moderátorka.
Kancelára si chcel vraj nechať, ale ten dovtedajší vraj odchádzal. Jiří Kajínek je podľa neho jediný prípad a "o jeho vine sú pochybnosti a už si odsedel 23 rokov". Bývalú vládu považuje za slabú, preto proti nej vystupoval.
Moderátorka mu pripomenula aj vulgárne vyjadrenie smerom k služobnému zákonu. Vláda ho podľa neho "skur..la".
Zeman naznačil, že zmena názoru je normálna. "Len zmena názoru a nesplnenie sľubu sú odlišné veci," ukončila tému moderátorka Witovská.
Česká spoločnosť je rozdelená, za čo vo veľkej miere môže aj prezident. Podľa Zemana by mohli spoločnosť zjednotiť akcie, ktoré sa pri príležitosti stého výročia vzniku Československa budú konať na Hrade.
"Aj predtým bola spoločnosť rozdelená, ľudia sa takisto hádali, takisto lietali vajíčka," povedal Zeman.
Drahoš Zemanovi vytkol oslavy jeho blízkych spolupracovníkov v priestoroch Hradu, považuje ich za nedôstojné. "Predovšetkým by som pri stom výročí zmenil atmosféru v spoločnosti, pripomeňme si výročie ako spoločnosť, ktorá nebude rozdelená," zakončil Drahoš prvú časť diskusie.
Otázky politikov

Predseda Senátu Milan Štěch by rád vedel, či by mal prezident podporiť niektorého kandidáta vo voľbách v susednej krajine. Zeman podporil v rakúskych prezidentských voľbách krajného pravičiara Norberta Hofera.
Zeman k tomu povedal len to, že si to s víťazom volieb Alexandrom van der Bellenom vysvetlil.
Drahoš medzi politikmi, ktorých považuje za blízkych rovnako ako po prvom kole spomenul Andreja Kisku, ktorý "vyhral nad politickým rutinérom". Spomenul potom nemeckého exprezidenta Joachima Gaucka, ktorého ako za sebe blízkeho označil aj Zeman.
Predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček by chcel vedieť, aká je vízia Európskej únie za desať rokov. Viac federalizácie? Dvojrýchlostná Európa?
"Vždy som sa označoval za eurofederalistu," začal Zeman. "To znamená, že Európska únia by mala mať spoločnú zahraničnú a obrannú politiku, sociálne aj ekologické politiky. Mala by mať spoločnú ochranu vonkajšej hranice." Nechce, aby Únia oberala štáty o právomoci.
Drahoš nie je eurofederalista, ako zdôraznil. Chcel by však, aby Česko bolo v Bruseli viac počuť. Utečencom chce pomáhať u nich doma, aby sa nemuseli prerozdeľovať podľa kvót.
Referendum o zotrvaní v Únii odmieta, ľudové hlasovanie má podľa neho miesto len pri lokálnych a nie geopolitických otázkach. Podľa Zemana majú mať občania právo rozhodovať aj o týchto otázkach.
Otázky kandidátov
V ďalšej časti moderátorka otvorila obálky s otázkami, ktoré si kandidáti pripravili navzájom. Prečo nechcete, aby ľudia rozhodovali v referende o zásadných otázkach, zaujíma sa Zeman.
"Nejde o dôveru v ľudí. Referendum o zásadných otázkach je veľmi nebezpečné, ak sa nenastavia jasné pravidlá. Keď rozhodujeme pri lokálnych témach, dobre vieme, o čom rozhodujeme. Neviem, koľko občanov vie zhodnotiť, či má Česko vystúpiť z Únie alebo nie," argumentuje.
O týchto otázkach majú podľa neho rozhodovať politici vo výboroch, ktorí sa tomu venujú na plný úväzok. "Veľká Británia je typickým príkladom výsledku takéhoto referenda," vyhlásil. Drahoš týmto podľa Zemana urazil britských občanov. "Ich slobodné rozhodnutie treba rešpektovať."
Loading
...
Drahoš sa Zemana spýtal na rokovania s Vladimirom Putinom v Soči, presnejšie, čo konkrétne dohodol. "Dodávku 6000 traktorov Zetor v priebehu šiestich rokov," reagoval Zeman.

Na stretnutí nebol český veľvyslanec v Rusku, bol tam však Nejedlý. "Na takúto podmienku by som nepristúpil," okomentoval to Drahoš. Nejedlý je podľa Zemana lepší odborník na traktory ako veľvyslanec Vladimir Remek.
Druhou Zemanovou otázkou bolo, či ešte Drahoš dôveruje Miroslavovi Kalouskovi, ako sa vraj v minulosti vyjadril. "Nič také som nikdy nepovedal," odpovedal Drahoš. Povedal len, že s Kalouskom sa mu ako šéfovi akadémie vied dobre služobne rokovalo.
Brožúrka Zemanových klamstiev
Pre Zemana pripravil priamo brožúru jeho nepravdivých výrokov. "Výrok o Kalouskovi je len jedným z nich," poznamenal. "Ako často máte skreslené informácie." Zeman len zopakoval výrok, ktorý Drahoš pred chvíľou poprel.
Drahoš sa Zemana spýtal na jeho výrok, že sto korún denne v nemocnici nikoho nezabije. Týka sa to aj dôchodcov? Zeman by vraj chcel, aby chudobným ľudom tieto poplatky odpustili.
Drahoš zasadil výrok do kontextu. Zeman vraj hovoril o niekom, kto má priemerný dôchodok jedenásťtisíc korún a keď bude mesiac v nemocnici, odrátaných tri tisíc korún mu problémy nespôsobí. "Môj výrok vôbec nebol o dôchodcoch ale o poplatkoch za hospitalizáciu," povedal k tomu Zeman.
Zeman na Drahoša vytiahol citát nemeckých novín, podľa ktorých je za prijímanie utečencov. "Vyjadrite sa jasne," vyzval ho prezident. Pri čítaní otázky vytiahol aj výtlačok novín.
"Nikdy som nepovedal, že máme prijímať ekonomických migrantov," povedal zas jasne Drahoš. Pripomenul, že vláda Miloša Zemana v roku 1999 ponúkla tisícom moslimov z Kosova pracovné miesta. Zeman sa ohradil, že tento prísľub nevyslovil on, ale minister zahraničných vecí a sľub sa nikdy nenaplnil.
"Nie som taký geniálny, ako vyzerám," vyhlásil Zeman s tým, že si nemôže pamätať vyjadrenia všetkých členov svojej vlády spred šestnástich rokov.
Posledná Drahošova otázka sa týkala spomínanej Mynářovej previerky. Zeman zopakoval, že jeho kancelár sa voči neudeleniu previerky odvolal a čaká na rozhodnutie súdu. Rozhodnutie Národného bezpečnostného úradu o neudelení previerky je pritom už právomocné.
"Vy ste opakovane hovoril, že ak kancelár nebude mať previerku, okamžite sa s ním rozlúčite," pripomenul Drahoš. "Žiadny zákon neprikazuje, aby kancelár mal bezpečnostnú previerku," tvrdí teraz Zeman. Mynáŕ previerku podľa neho nemá, lebo si z "frajeriny" požiadal o najvyšší stupeň, čo "som mu už vytkol".
Drahoš sľúbil, že jeho kancelár bude mať previerku najvyššieho stupňa, ale zatiaľ neprezradil, kto ním bude.
Na záver mali kandidáti možnosť naposledy sa prihovoriť voličom.
Zeman: "Žijete v slobodnej spoločnosti, môžete slobodne rozhodovať. Prosím vás len o to, aby ste išli k voľbám, aj neúčasťou môžu ľudia ovplyvniť výsledok volieb."
Drahoš: "Som kandidát, ktorý sa pozerá do budúcnosti, Miloš Zeman už nemá krajine čo ponúknuť, ale jeho poradcovia si od nej ešte môžu niečo zobrať, treba tomu zabrániť. Budem sa zaoberať témami, ktoré vás trápia, sociálne veci, bezpečnosť krajiny, kvalitné vzdelanie. Bude mi cťou byť vaším prezidentom."
Výsledky v sobotu
Voľby sa začínajú v piatok o 14. hodine, volebné miestnosti sa zatvoria presne o 24 hodín neskôr. Výsledky by mali byť známe v sobotu podvečer.
Inaugurácia nového alebo staronového prezidenta sa koná 8. marca.