WASHINGTON. Svet sa počas uplynulého roka opäť priblížil riziku apokalypsy, ktorá je najbližšie od roku 1953.
Podľa amerických jadrových vedcov sa ručičky na pomyselných hodinách posledného súdu (Doomsday Clock) posunuli o 30 sekúnd a ukazujú dve minúty do polnoci.
Budúcnosť planéty podľa nich ohrozujú severokórejské jadrové skúšky či nezodpovedná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa a ďalších vodcov.
Nikdy nebolo horšie
"Svet je teraz nielen nebezpečnejší ako pred rokom; ohrozenie je teraz najväčšie, aké kedy bolo od druhej svetovej vojny," uviedla vo vyhlásení skupina vydávajúca Bulletin amerických jadrových vedcov.

Posunutím ručičky vyjadrili vedci obavu, že svet je rovnako blízko zániku ako v roku 1953, keď malo ľudstvo skúsenosti s prvými testami vodíkových bômb a keď sa zásadne vyhrotila studená vojna medzi Washingtonom a Moskvou.
Situácia je opäť najhoršia od chvíle, keď vedci začali posúvať ručičky nielen v závislosti od jadrovej hrozby, ale aj environmentálnych faktorov.
K polminutovému posunu podľa vedcov prispela najmä "neschopnosť prezidenta Trumpa a ďalších svetových vodcov postaviť sa trvajúcej hrozbe jadrovej vojny a klimatických zmien".
Trump sa stal zásadným hýbateľom hodín, lebo pod jeho vedením USA odstúpili od parížskej klimatickej dohody a on aj jeho administratíva zvolili veľmi rizikový postoj k možnému jadrovému stretu s KĽDR.
Vidia aj pozitívne signály
"Sú tu členovia Kongresu, poradcovia Bieleho domu a dokonca sám prezident dávajúci najavo, že vojna s jadrovým štátom je podľa nich nielen pravdepodobná, ale potenciálne žiadúca. Je to nezvyčajné a znepokojujúce," konštatoval podľa denníka The Washington Post expert na jadrovú históriu Alex Wellerstein.
"Podľa mňa by šlo len veľmi ťažko neposunúť hodiny dopredu," dodal.
Podľa vedcov sa však našli aj pozitívne signály, napríklad reakcia značnej časti štátov na Trumpovo odstúpenie od parížskej dohody. Európske krajiny alebo Čína potom potvrdili svoje záväzky, čím prispeli k tomu, že vplyv amerického rozhodnutia nebude taký veľký.
Hodiny posledného súdu vytvorili odborníci znepokojení použitím prvých atómových bômb v roku 1947. Vtedy bola minútová ručička, ktorej polohu vedci každoročne aktualizujú, na pozícii o sedem minút dvanásť.
O umiestnení ručičky na hodinách posledného súdu rozhodujú v posledných rokoch okrem odborníkov na fyziku tiež ekológovia a 15 nositeľov Nobelových cien. Najďalej od skazy - 17 minút - bolo ľudstvo v roku 1991 po páde sovietskeho režimu.