
HODONÍN. V rodisku Tomáša Garrigua Masaryka blížiace sa prezidentské voľby nič nepripomína. Len v budove farského centra na námestí sedí v radoch za sebou asi šesťdesiatka dôchodcov a nedočkavo medzi sebou diskutujú.
Asistentka miestnej senátorky najskôr do rohu vedľajšej miestnosti kladie letáky s tvárou pred rokom ešte takmer neznámeho vedca – Jiřího Drahoša. Keď o pár minút vchádza do miestnosti jeho manželka Eva, dôchodcovia nadšene tlieskajú.
Kto vyhrá české prezidentské voľby?
„Hodonín je komunistický, no netreba ho zatracovať. Tu je príklad,“ ukazuje Eve Drahošovej senátorka Anna Hubáčková ľudí v miestnosti a nadšene vyzýva Drahošovú, aby k občanom prehovorila.
V deň, keď bývalý šéf českej Akadémie vied prvýkrát príde do televíznej debaty s Milošom Zemanom, musela jeho manželka polovicu programu zrušiť – aby ho večer počas debaty stihla podporiť.
V čase, keď jej muž obchádzal spolu s trojicou neúspešných kandidátov z prvého kola väčšie české mestá, Drahošová sa vybrala do moravských dedín, aby voličov presvedčila. V miestnosti vo farskom centre však väčšina vyzerá, že presviedčanie nepotrebuje.
„V prvom kole som volila pána Fischera, ale aj pán profesor je dobrý. Chcela som sa však spoznať aj s jeho paňou,“ opisuje dôvody návštevy dôchodkyňa Anna.
Mešity neplánujú
Od začiatku je jasné, že Drahošovej hlavnou úlohou je vyvracať lži, ktoré sa o kandidátovi na prezidenta šíria.
„Nie je tu žiadny plán stavať mešity, nechceme tu prijať milióny migrantov a ani to nemôžeme spraviť. Manžel len apeloval na to, aby ľudia boli ľuďmi,“ vysvetľuje jeho manželka a možná prvá dáma dôvody, prečo Drahoš podpísal vedeckú výzvu proti strachu a ľahostajnosti.