ANKARA, BRATISLAVA. Pred tromi mesiacmi sedela Hajvi Mustafová vo svojej kancelárii v sýrskom Afríne a s kolegami oslavovala oslobodenie Rakky od Islamského štátu. Hlavnú úlohu v boji o metropolu samozvaného kalifátu vtedy zohrali kurdské jednotky v koalícii Sýrskych demokratických síl.
„Dúfali sme, že po tom, ako sme sa zbavili hlavnej bezpečnostnej hrozby, môžeme konečne investovať do vzdelávania a sociálnych služieb,“ píše pre Washington Post spolupredsedníčka výkonného výboru sýrskeho regiónu Afrín, ktorý kontrolujú kurdské sily.
Verila, že v Afríne by mohli vybudovať demokratické inštitúcie, ktoré by sa potom mohli stať vzorom pre celú Sýriu.
„Dnes sedím v rovnakej kancelárii, počúvam a sledujem, ako naše domy bombardujú turecké bombardéry a delostrelectvo,“ píše s trpkým podtónom. „Prezident Recep Tayyip Erdogan obviňuje všetkých Kurdov z terorizmu na základe ich pôvodu.“
Pestrá populácia
V Afríne, regióne pri tureckých hraniciach, žije asi poldruha milióna ľudí. Nielen Kurdi, ale aj Arabi, Jezídovia, Alaviti či Arméni.
Mnohí z nich majú predkov, ktorí prežili arménsku genocídu alebo iné turecké snahy potláčať menšiny. Počas občianskej vojny vyhlásil Afrín de facto nezávislosť a jeho lídri dúfajú, že si autonómiu zachovajú aj pri rozhodovaní o ďalšej budúcnosti Sýrie.

Región je v súčasnosti odrezaný od spojencov. Zo severu sú turecké hranice, územia na juh kontroluje sýrska vláda diktátora Bašára Asada, na východ zas hraničí s územiami, ktoré majú pod kontrolou povstalci napojení na Ankaru.
Tureckú ofenzívu, pri ktorej hlásia už prvé civilné obete, vyvolala snaha Američanov vyzbrojovať sýrskych Kurdov aj po konci vojny s Islamským štátom a vytvorenie akejsi kurdskej pohraničnej stráže s 30-tisíc bojovníkmi.
Spomedzi rôznych skupín v Sýrii si Američania vybrali práve Kurdov, lebo ich milície YPG úspešne bojovali proti Islamskému štátu a oslobodili od neho veľké územia na severe. Kurdi boli úspešní aj pri boji v Iraku.
„Nemôžeme dovoliť, aby sa história opakovala,“ vyhlásil minulý týždeň americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. „Islamský štát je v súčasnosti jednou nohou v hrobe, ale americkí vojaci ostanú v Sýrii, kým nepríde k úplnej porážke islamistov, aby mal v hrobe nohy obe.“