BONN, BRATISLAVA. Nemeckí sociálni demokrati z SPD v nedeľu schválili rokovania o novej širokej koalícii s kresťanskými demokratmi (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej. Rozhodli o tom delegáti na mimoriadnom straníckom zjazde v nemeckom Bonne.
Mladí socialisti sa pustili do Merkelovej
Hlasovaniu predchádzala päťhodinová diskusia, ktorá bola miestami búrlivá. Najmä mladí nemeckí sociálni demokrati sa väčšinovo stavali proti koalícii s kresťanskými demokratmi. Na zjazde mali pritom bezmála sto hlasov.
Zástancovia novej veľkej koalície zase hovorili o "hrádzi proti extrémizmu", keďže do Bundestagu sa prvýkrát dostala krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD).
“"Rešpektujem všetky pochybnosti, ktoré máte mnohí," vyhlásil v prejave. "Ale žiadam vás, aby ste mali vo mňa dôveru."
„
Socialistom na čele s Martinom Schulzom po poslednej veľkej koalícii s konzervatívcami klesli preferencie a v minuloročných voľbách dosiahli najhorší výsledok od druhej svetovej vojny, len 20,5 percenta. Merkelovej CDU/CSU takisto klesli, dostali 33 percent.
Schulz delegátov vyzval, aby sa zachovali "zodpovedne" a hlasovali za novú veľkú koalíciu. "Rešpektujem všetky pochybnosti, ktoré máte mnohí," vyhlásil v prejave. "Ale žiadam vás, aby ste mali vo mňa dôveru."
Tesné hlasovanie
Napokon bolo hlasovanie na nedeľňajšom sneme SPD také tesné, že ho museli zopakovať. Jeden z predsedajúcich musel novinárov upozorniť, aby opustili chodbičky v hľadisku, aby vedeli lepšie zrátať hlasy. Delegáti totiž hlasovali len fyzicky tak, že zdvihli transparenty SPD.
Za rokovania s CDU/CSU napokon hlasovalo 362 socialistických delegátov, proti bolo 279. Celkovo ich bolo na sneme 642.

Nová nemecká vládna koalícia ešte zďaleka nie je definitívna, rovnako ani jej podoba. Rokovania s SPD ešte musia schváliť CDU aj CSU.
Socialisti boli pôvodne proti veľkej koalícii, keďže jej odobrala hlasy. Po septembrových voľbách sa hovorilo najmä o takzvanej jamajskej koalícii, ktorú mali tvoriť CDU/CSU, Zelení a Slobodní demokrati (FDP) - tí z nej však vycúvali.
Zostali tak už len tri možnosti - buď predčasné voľby, menšinová vláda Merkelovej alebo zopakovanie širokej koalície konzervatívcov so socialistami.
Nová nemecká vláda vznikne podľa analytikov najskôr na Veľkú noc, teda na prelome marca a apríla.