KYJEV, PRAHA. Ukrajinský Donbas zrejme zostane ešte nejaký čas územím, nad ktorým ukrajinská vlajka nezaveje. Zákon, ktorý tento týždeň prijal ukrajinský parlament a ktorý vyvolal búrlivú diskusiu, konflikt ani neukončí, ani neposunie mierové rozhovory dopredu.
“Možno bol tento týždeň prijatý jeden z najdôležitejších zákonov od Majdanu.
„
Napriek tomu je pre najväčší ozbrojený stret v súčasnej Európe kľúčový.
Podivný stav "vojna - nevojna" trvá v najvýchodnejšej časti Ukrajiny už štvrtý rok a nezdá sa, že by rusko-ukrajinská partia mohla skončiť inak ako patom.
Zákon o reintegrácii Donbasu je aspoň pokusom presadiť to, čo sa deje v dvoch oblastiach Ukrajiny a na čo celá Európa neveriacky zíza, do právneho rámca a pripraviť sa na svojho druhu nový norimberský proces.
Je vlastne na Ukrajine vojna?
"Žiaden zákon nám nevráti ani Donbas, ani Krym, konštatuje ukrajinský politológ Vladimir Fesenko, riaditeľ Centra politických výskumov Penta, a jedným dychom vyhlasuje, že je to norma nesmierne dôležitá, aj keď okupované teritóriá môže Ukrajina získať späť iba dvoma spôsobmi - buď diplomaticko-politickou cestou za cenu rôznych ústupkov a kompromisov, alebo vojenskou silou.
"Napriek tomu, že zákon sa zatiaľ nijako života občanov v Donbase nedotkne, politici mu prikladajú výnimočný význam. Jeho zložitý názov - "O zvláštnej štátnej politike vedúcej k zabezpečeniu štátnej suverenity Ukrajiny nad dočasne okupovaným územím Doneckej a Luhanskej oblastí" - zodpovedá komplikovanosti situácie. Možno bol tento týždeň prijatý jeden z najdôležitejších zákonov od Majdanu," tvrdí pre portál Nv.ua.

Kým odporcovia ukrajinského prezidenta Petra Porošenka právom kričali, že zákon o reintegrácii Donbasu mu dáva väčšie práva než cárovi, jeho zástancovia poukazovali na to, že je potrebné do situácie vniesť právny poriadok.
Veď ani nikto nevie, ako konflikt v Donbase nazývať - vojnou s Ruskom alebo občianskym konfliktom?
Nebolo doteraz jasne povedané, kto je agresor a ako sa má a môže správať pri akcii armáda aj polícia. Skrátka, čo nemožno robiť v mieri, je niekedy vo vojne prípustné.
Ukrajinská armáda vyšla víťazne
Predovšetkým bol zrušený doterajší názov ozbrojenej akcie - protiteroristická operácia. Nový zákon dáva možnosť ukrajinskej armáde úplne legálne sa zúčastňovať na bojových operáciách a kontrolovať aj tie, ktoré vykonávajú iné jednotky, napríklad policajné.
Armáda teda vyšla zo súboja o nový štatút v konflikte víťazne. A to napriek tomu, že samotné slovo "vojna" v zákone nie je.