GAZA, BRATISLAVA. Štyridsaťdvaročný Ahmad Assár žije v utečeneckom tábore v palestínskom pásme Gazy s osemčlennou rodinou. Už dvanásť rokov dostáva pomoc od UNRWA, agentúry OSN na pomoc palestínskym utečencom. Bez nej by neprežil.

„Robím na čiastočný úväzok ako robotník, ale to mi nestačí na pokrytie životných nákladov,“ hovorí pre Washington Post . Keďže žije na jednom z najhustejšie osídlených území na svete, navyše s veľmi ťažko priechodnými hranicami s Izraelom aj s Egyptom, len s problémami si vie nájsť prácu.
„Každé zosekanie pomoci by bolo pre utečencov v Gaze rozsudkom smrti. Nie je tu dosť pracovných miest. Zamestnanci palestínskej samosprávy dostávajú len príspevky na prežitie, zamestnanci Hamasu len štvrtinu oficiálneho platu,“ opisuje pomery na území, ktoré od roku 2007 kontrolujú militanti z Hamasu.
Najväčší darca
Škrty v pomoci pre UNRWA tento týždeň oznámili Američania, zďaleka najväčší donori tejto agentúry. Začiatkom roka mali agentúre poslať 125 miliónov dolárov, no poslali len 60 miliónov. Zvyšok pozdržali na neurčito, situáciu vraj ešte budú prehodnocovať. V roku 2017 pokrývali asi tretinu z 1,25-miliardového rozpočtu agentúry. Druhým najväčším darcom je Európska únia.
Zastavenie prostriedkov je reakcia na vyhlásenie palestínskych predstaviteľov, ktorí už nechcú, aby Američania pôsobili ako sprostredkovatelia pri mierových rozhovoroch s Izarelom. Nepáči sa im rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela, za svoje centrum ho totiž považujú aj Palestínčania, tvrdia, že Washington sa týmto jednoznačne postavil na izraelskú stranu.

Šéf samosprávy Mahmúd Abbás to označil za facku storočia a sľúbil odvetu. „Nebudeme odmeňovať nevhodné správanie,“ povedala pre Voice of America zástupkyňa Spojených štátov pri OSN Nikki Haleyová. „Palestínčania hovoria, že nechcú mať s nami prakticky nič spoločné.“
Vyzvala tiež 128 štátov, ktoré hlasovali za rezolúciu odsudzujúcu americké uznanie Izraela, aby teraz nahradili americkú pomoc UNRWA. Bolo medzi nimi i Slovensko, napríklad Česko sa zdržalo. Zvýšenie pomoci zatiaľ sľúbilo Belgicko.