WASHINGTON, BRATISLAVA. Ešte v roku 2010 mali americké tajné služby kvalitné informácie o dianí medzi čínskou úzkou politickou špičkou. To sa však začalo postupne meniť.
„Stratili sme ďalšieho,“ hovorilo sa čoraz častejšie v telefonátoch medzi tajnými, kým vláda sa pýtala, prečo dostáva čoraz menej informácií.

Čínskej kontrarozviedke sa podarilo odhaliť desiatky ľudí, ktorí robili špionáž v prospech Američanov. Najmenej tucet ich zabili, jedného z nich napríklad priamo pred kolegami na dvore vo vládnej budove, čo malo slúžiť ako výstraha pre ďalších, píšu New York Times.
Počet informátorov, ktorých Američania v Číne v tých rokoch stratili, prirovnávajú k stratám v informačnej sieti v Sovietskom zväze a neskôr v Rusku, za ktorú mohli Aldrich Ames a Robert Hanssen, bývalí agenti CIA a FBI, ktorí Moskve roky dodávali informácie.
Kde sa stala chyba?
Nikto nevedel, kde sa v Číne stala chyba. CIA a FBI si prehadzovali zodpovednosť, hovorilo sa o špiónovi zvnútra, ktorý posúva Pekingu informácie, o nedôslednosti amerických agentov pri kontakte so zdrojmi (stretávanie sa na odpočúvaných miestach alebo komunikácia pred čašníkmi-špiónmi) či o tom, že čínskej kontrarozviedke sa podarilo preniknúť do komunikácie Američanov.
Jerry Chun Shing Lee, naturalizovaný americký občan, sa v pondelok vracal do vlasti, keď ho na letisku v New Yorku zadržala polícia na základe federálneho zatykača. Pre CIA pracoval v rokoch 1994 až 2007, istý čas z toho v Číne, odvtedy žil v Hongkongu.