SANTIAGO. Pápež František sa počas svojej návštevy v Čile v utorok stretol s niekoľkými obeťami pohlavného zneužívania zo strany miestnych katolíckych kňazov.
Informoval o tom v noci na stredu vatikánsky hovorca Greg Burke.
František plakal s obeťami
Stretnutie bolo súkromné: bol na ňom len pápež a obete zneužívania. Uskutočnilo sa v budove apoštolskej nunciatúry v Santiagu, dodal Burke.
Spresnil, že stretnutie sa konalo v úzkom kruhu a bez nezainteresovaných, aby obete "mohli vyrozprávať svoje trápenie pápežovi Františkovi, ktorý ich vypočul, modlil sa a plakal s nimi".
Už v utorok pápež poprosil Čiľanov o odpustenie za "nenapraviteľné škody" napáchané na deťoch, ktoré boli sexuálne zneužité kňazmi".
Vyhlásil, že cíti bolesť a hanbu za tieto činy, ktoré poškodili obraz katolíckej cirkvi v Čile. Dodal, že chce obete podporiť a postarať sa, aby sa takéto zneužívanie viac neopakovalo.
Apeloval na jednotu
František v stredu celebroval sv. omšu v Temucu, 600 km južne od Santiaga. Túto príležitosť využil na pranierovanie diskriminácie a útlaku domorodých Mapučov, s ktorých predstaviteľmi sa na krátky čas aj osobne stretol.
"Jednota (spoločnosti) nevznikne neutralizáciou alebo umlčaním odlišností, nie je to klamný obraz vynútenej integrácie alebo asimilujúcej diskriminácie," citovala slová hlavy katolíckej cirkvi tlačová agentúra DPA.

Jednotu si podľa pápežových slov neslobodno zamieňať s dusiacou uniformitou, ktorá obvykle vzchádza z nadvlády a moci silnejších.
Na omši na niekdajšom letisku v Maquehe sa zúčastnilo okolo 200-tisíc ľudí, teda výrazne menej ako organizátormi očakávaných pol milióna návštevníkov.
Nechýbali však medzi nimi ani takmer dva tucty predstaviteľov domorodých komunít Mapučov z Čile a Argentíny.
Iba niekoľko hodín pred príchodom pápeža do oblasti v južnom Čile tam zaznamenali ďalšie podpaľačské útoky, ktorých terčom sa stali tri vrtuľníky, škola a kostol, iba 90 km od Temuca. Na miestach činov sa našli letáky podpísané aktivistami z radov Mapučov.
Pápež František tak využil sv. omšu, aby varoval, že jestvujú dva druhy násilia, ktoré ohrozujú procesy zjednotenia a zmierenia. Násilie, ktoré vedie k ničeniu, môže mať za následok iba väčšie násilie. Za "násilie" však označil aj fakt, že niektoré "krásne dohody" sa v praxi nikdy nerealizujú a ničia tak nádeje ľudí.
Loading
...
Vypálené kostoly
Vo štvrtok sa pápež presunie z Čile do Peru, kde budú zastávkami jeho návštevy, trvajúcej do nedele, metropola Lima, prístavné mesto Trujillo na severe krajiny a Puerto Maldonado v povodí Amazonky.
Ide o prvú pápežovu cesta do tejto andskej krajiny so 17 miliónmi obyvateľov, odkedy sa v roku 2013 postavil do čela cirkvi.

V Čile v súčasnosti vládne aj hnev nad Františkovým rozhodnutím z roku 2015 vymenovať biskupa, ktorý mal blízko k čilskému najznámejšiemu pedofilnému kňazovi Fernandovi Karadimovi.
Toho Vatikán v roku 2011 uznal za vinného z desaťročia trvajúceho zneužívania desiatok detí.
Agentúra AP zároveň v utorok informovala o troch útokoch na katolícke kostoly, ktoré sa odohrali v prvý celý deň pápežovho pobytu v Čile.
Kostoly vypálili v utorok v skorých ranných hodinách miestneho času v regióne Araucanía. Od piatka sa tak v Čile stalo terčom útoku zápalnou bombou celkovo deväť kostolov.
Loading
...