WASHINGTON. Christian Sosa Rivas vedel, že po ňom idú. Drzý 21-ročný líder skupiny gangu MS-13 v Springfielde v americkom štáte Virgínia na seba privolal hnev rivalov v rámci násilného pouličného gangu.
A tak sa koncom roka 2016 raper, ktorý sníval o veľkej kariére, posadil na zadné sedadlo matne osvieteného vozidla a nahral svoj posledný videoklip. „Je mnoho ľudí, ktorí by ma radi videli zomrieť,“ rapuje v španielčine do zlovestnej melódie, pričom do kamery telefónu ukazuje prostredník. „No ja nikam neodchádzam.“
Sosa Rivas nahral video s titulkom Stále žijem na YouTube 10. decembra 2016. O tri týždne neskôr jeho zmrzačené telo vyhodili do rieky Potomac.
Už v priebehu niekoľkých dní ľudia z jeho skupiny zareagovali. Umučili 15-ročné dievča, o ktorom si mysleli, že práve ona vylákala Sosu Rivasa na smrť. Jedna útočníčka sa k vražde priznala, na súde prehrali aj desivé video z mučenia.
Gang ožíva
Brutálne vraždy upozorňujú na oživenie gangu MS-13 v okolí Washingtonu. Gang spájajú v tejto oblasti v posledných dvoch rokoch s viac ako desiatkami vrážd.

Tieto dva prepojené prípady upozorňujú aj na hudbu Sosu Rivasa a úlohu, akú zohrávajú amatérske rapové nahrávky pri rozširovaní gangu po celej krajine.
MS-13 využíva videá, ktoré propagujú jednotlivé skupiny v rámci gangu, zastrašujú konkurentov a lákajú nových členov, hovorí policajt Jonathan Weeks, ktorý v severnej Virgínii bojuje proti gangom. „Tieto videá sú účinným nástrojom, najmä v ére sociálnych médií,“ povedal.
V poslednom polroku federálni žalobcovia dvakrát citovali rapové piesne v prípadoch výpalníctva, keď argumentovali, že „nahrávky propagujú MS-13 a jeho aktivity“.