SOFIA. Predseda Európskej rady Donald Tusk aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker si vo štvrtok večer vyslúžili silný potlesk publika v Národnom divadle v Sofii, kde sa uskutočnil slávnostný otvárací ceremoniál prvého bulharského predsedníctva v Rade EÚ.
Úvodnú reč mal predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani, ktorý bulharskú stranu uistil o podpore europarlamentu pri výkone predsedníctva.
Tusk rečnil po bulharsky
V mene hosťujúcej krajiny príhovor predniesol prezident Rumen Radev, premiér Bojko Borisov a šéfka parlamentu Cveta Karajančevová.

Najväčším prekvapením bol Tusk, ktorý celý svoj príhovor predniesol po bulharsky.
"História Balkánu je dramatickejšia a zaujímavejšia ako scenár (seriálu) Hry o tróny. Aj keď v nej nie sú draci. Boli by sme všetci radi, keby súčasnosť a budúcnosť Balkánu boli menej podobné dramatickým scenárom tohto seriálu," odkázal.
Zdôraznil, že EÚ má záujem na stabilite, bezpečnosti a prosperite, čo chce bulharské predsedníctvo v rámci svojich priorít presadzovať aj v súvislosti s krajinami západného Balkánu, ktoré zatiaľ nie sú členmi EÚ.
Bulhari sú podľa Tuska pripravení zhostiť sa náročnej úlohy na obnovenie európskej perspektívy pre región západného Balkánu.
Vaše miesto je v Európe, vyhlásil Juncker
Juncker vo svojom príhovore vyhlásil, že Bulharsko prešlo "pozoruhodnú cestu" od podpísania Zmluvy o pristúpení v apríli 2005, ktorú on ako vtedy ako premiér podpísal v mene Luxemburska.
"Vaše predsedníctvo prebieha v kritickom momente, keď Európska únia musí splniť niekoľko iniciatív v prospech našich občanov a určiť svoje budúce smerovanie," upozornil šéf eurokomisie. Zároveň hostiteľov potešil slovami, že nastal čas pre hlbšiu európsku integráciu Bulharska.
"Vaše miesto je v Európe. Vaše miesto je v schengenskom priestore. Vaše miesto je v eurozóne. Na tomto budem pracovať," prisľúbil Juncker v Sofii.
Najvyšší predstavitelia Bulharska sa netaja ambíciami vstúpiť do schengenského priestoru, kde spolu s Rumunskom spĺňajú potrebné technické kritériá už od roku 2011. Bulhari majú záujem aj o vstup do eurozóny, čomu podriaďujú svoju ekonomickú a fiškálnu politiku.