BUDAPEŠŤ. Krajiny strednej Európy musia spracovať značnú zaostalosť v oblasti infraštruktúry, na rozvoj potrebujú finančné zdroje.
Ak im Európska únia nedokáže poskytnúť finančnú podporu, tak sa obrátia na Čínu, povedal v stredu v Berlíne na fóre Welt-Wirtschaftsgipfel (WWG) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Rozhodujúci rok 2018
Podľa agentúry MTI premiér pred predstaviteľmi najväčších nemeckých podnikov zdôraznil, že rok 2018 bude rozhodujúcim rokom. "Treba ochrániť schengenský systém, ak chceme zachovať, prípadne zlepšiť svoju konkurencieschopnosť," dodal Orbán.
Do roku 2030 krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) podľa maďarského ministerského predsedu dobehnú západné priemyselné krajiny a stanú sa čistými platcami do rozpočtu EÚ, a vtedy už Úniu budú zväčša financovať Nemecko a krajiny V4.
MTI dodala, že ročný obrat podnikov, ktorých predstavitelia sa zúčastnili na fóre WWG, dosahuje takmer 800 miliárd eur, čo je zhruba sedemnásobok maďarského ročného hrubého domáceho produktu, a zamestnávajú takmer tri milióny ľudí.
Orbán bol čestným hosťom podujatia, pričom vlani pozvali Emmanuela Macrona.
Szijjártó: Nemecko a V4 musia spolupracovať
Európa sa musí stať opäť silnou a konkurencieschopnou, kľúčom k tomu je hospodárska spolupráca krajín Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka.
Povedal to v stredu v Berlíne maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó po schôdzke so šéfom nemeckej diplomacie Sigmarom Gabrielom.

"Hospodárska os Európy sa posunula smerom k strednej Európe. Svedčí o tom skutočnosť, že výmena tovaru medzi krajinami vyšehradského zoskupenia a Nemeckom prekračuje o 55 percent nemecko-francúzsku výmenu tovaru a je dvojnásobkom nemecko-britského obchodu," povedal podľa agentúry MTI Szijjártó v zdôvodnení svojho tvrdenia.
Maďarský minister pripomenul, že jeho krajina ako predsedajúca krajina V4 stojí v čele rozvoja uvedenej spolupráce.
Šéf nemeckej diplomacie podotkol, že medzi Maďarskom a Nemeckom existujú aj rozdielne názory, napríklad v otázke utečencov alebo v tom, čo je národnou a čo európskou úlohou. Dodal, že nemecko-maďarské vzťahy nemôžu byť nikdy také ťažké, aby sa zabudlo na všetko, čo obe krajiny spája.
"Spory treba riešiť spravodlivo a v znamení solidarity, treba sa vyhnúť tomu, aby vznikla v rámci Európskej únie medzi východom a západom priepasť, pretože dobrú budúcnosť možno zabezpečiť iba spoločne," uzavrel Gabriel.