SME

Prechádzka prázdnou a o to viac rozhádanou Prahou. Nádej sa nečrtá

Rozkol je čoraz väčší. Dve časti českej spoločnosti majú svoje médiá, svojich politikov, svoje nádeje.

Zeman pri poverení Babiša zostavením vlády. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Z Prahy od nášho redaktora Matúš Krčmárika.

Januárová Praha je iná ako v iných častiach roka. Ulice v centre prázdnejšie o nekonečné terasy, všade je menej turistov. Kým v utorok Miloš Zeman na Pražskom hrade urážal Alexandra Dubčeka, pod oknami mal prázdno, prázdno na hrade...

Januárová Praha je na prvý pohľad prázdna. Turisti čakajú na jar, miestni sa presúvajú z ulíc mesta do kaviarní a pivární, alebo domov k televízoru či na internet. A tam sa odohráva príbeh súčasného Česka.

„Nechcem to kvantifikovať, ale zdá sa mi, že Česko je v súčasnosti rozdelené viac ako v 90. rokoch,“ hovorí mi vo vlaku po ceste do Prahy Lubomír Kopeček, profesor politológie z Masarykovej univerzity v Brne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Zemanova nekampaň vrcholí. Babiša v snemovni úplne nepotešil Čítajte 

Diskusia, ktorá láka

Jazda diaľnicou je vždy tak trochu lotériou, každá havária znamená zápchu aj na niekoľko hodín, preto sa stretávame vo vlaku. Má ho oveľa radšej.

Mieri do Prahy na diskusiu magazínu Respekt, kde je jeden z odborníkov na blížiacu sa prezidentskú voľbu. Keď som sa na diskusiu v Knižnici Václava Havla chcel dostať, mal som smolu.

Nielenže boli všetky stoličky v miestnosti obsadené a ľudia stáli, ale ďalší ľudia cez malé dvere pozerali dovnútra z vedľajšej miestnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nerozprávali youtuberi, ale len politológovia sa delili o svoj pohľad na prezidentský úrad, jeho dehonestáciu v posledných rokoch a vyhliadkach do budúcnosti. Meškal som pár minút, moja chyba, hovorím si a vyrážam na spomínaný prázdny hrad.

Ľudí politika v týchto dňoch zaujíma, čo dokazuje aj množstvo predvolebných diskusií prezidentských kandidátov na univerzitách, v televíziách či na spravodajských weboch. Aj pred prvou priamou voľbou prezidenta pred piatimi rokmi sa spomínal oživený záujem o politiku, teraz je to však iné.

O rozdelení českého politického sveta na Pražský hrad a podhradie, prípadne na kaviareň a „normálne“ Česko, sa hovorí už dlho. Delenie na Miloša Zeman s jeho ľuďmi a pražských intelektuálov. A niekde medzi nimi sa pohybovali Česi, ktorí sa raz videli v jednej alebo v druhej strane ideologického sporu.

Zeman mohol provokovať, no nemal moc, v posledných rokoch vládol Bohuslav Sobotka a ten bol viac-menej prijateľný pre obe skupiny. Zemanova strana opakovane prepadla vo voľbách, až im ich guru prikázal, aby z názvu strany dali preč jeho meno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zeman a jeho spojenci

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C576H na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Schengen je nevyhnutný pre konkurencieschopnosť Únie.


TASR
Taliansky premiér Mario Draghi.

Draghi vypracuje správu o konkurencieschopnosti.


TASR
Ilustračná snímka.

Plán sa nepáči susednému Turecku.


SITA
Na archívnej snímke z 12. októbra 2023 predsedajúca sudkyňa Medzinárodného súdneho dvora (ICJ) Joan Donoghueová (uprostred) otvára zasadnutie v súdnej sieni ICJ v holandskom Haagu.

Azerbajdžan dôrazne odmietol tieto obvinenia.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu