SME

Slovák tetoval väzňov v Auschwitzi, do staroby o tom mlčal

Lale Sokolov sa zaľúbil v koncentračnom tábore, o jeho príbehu vedeli len najbližší.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

SYDNEY, BRATISLAVA. Vedel jazyky, bol šikovný obchodník a možno aj to mu zachránilo život. Ludwig „Lale“ Eisenberg vyrástol v židovskej rodine v Krompachoch, no v čase, keď sa začala druhá svetová vojna, riadil obchodný dom v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve tam sa dozvedel, že všetkých židov z jeho domovského mesta majú deportovať do pracovných táborov – išiel teda domov a ponúkol sa úradom ako mladý a schopný pracovať, aby zachránil svojich starnúcich rodičov. Už nikdy ich podľa nekrológu v denníku Guardian nevidel.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Prežil Osvienčim, lebo kreslil pre Mengeleho. Košičan Feld bol trpaslík aj geniálny židovský umelec Čítajte 

Lale Sokolov, ako neskôr vystupoval, viac ako 50 rokov nehovoril o tom, čo zažil v nacistickom koncentračnom tábore Auschwitz v poľskom Osvienčime.

Bál sa toho, že ho budú vnímať ako kolaboranta a zradcu. Teraz – 11 rokov po jeho smrti – o jeho osude vyšla v Austrálii kniha Tetovač z Auschwitzu.

„Tento muž, tetovač z neslávneho koncentračného tábora, si udržiaval svoje tajomstvo v mylnom presvedčení, že má čo skrývať,“ hovorí pre BBC Heather Morrisová, ktorá tri roky pracovala na knihe o Laleho životnom príbehu. Získať si jeho dôveru nebolo jednoduché – Lale si myslel, že mlčanlivosťou ochráni svoju rodinu.

Nemáte mená, len číslo

Lale prišiel do Auschwitzu ako 26-ročný v jednom z prvých transportov a hneď mu na predlaktie vytetovali číslo 32407. Takúto registráciu absolvovali od jesene 1941 do jari 1943 všetci prichádzajúci väzni – tí s číslami mali šťastie, iných posielali priamo do plynových komôr.

SkryťVypnúť reklamu

Jedného dňa, tetovač, si vezmem teba. Jedného dňa.

Josef Mengele, doktor z Osvienčimu

„Bola to jedna v sérii ponižujúcich, odľudštených vecí, ktoré sa diali pri príchode do tábora. Bolo to bolestivé a ľudia pochopili, že v tomto momente strácajú svoje mená. Od tohto momentu väzni nepoužívali oficiálne svoje mená, museli používať čísla,“ hovorí o procese tetovania pre BBC Piotr Setkiewicz, šéf výskumného centra v múzeu Auschwitz.

Práve Lale sa stal neskôr tým, kto tieto čísla roky na predlaktia iných väzňov tetoval. K pozícii sa dostal po tom, čo pre nákazu týfusu začal pracovať ako asistent pre iného tetovača. Ten neskôr zmizol a jeho pozíciu prebral Lale.

Práca mu pomohla nielen prežiť, ale na rozdiel od väzňov mal aj isté privilégiá – spával v samostatnej miestnosti, jedával v administratívnej budove a mal aj voľný čas.

To však neznamenalo, že sa nebál o život. Známy brutálny doktor Josef Mengele si z transportov vyberal svojich pacientov a tí prichádzali k Lalemu. Jedného dňa Laleho začal nahlas terorizovať. „Jedného dňa, tetovač, si vezmem teba. Jedného dňa,“ povedal podľa Morrisovej knihy.

SkryťVypnúť reklamu

Láska v tábore

Morrisová v knihe opisuje aj osudový príbeh lásky s istou Gitou Fuhrmannovou. Lale jej na predlaktie vytetoval číslo 34902, mladá žena sa mu však zapáčila a napriek tvrdému režimu s ňou udržiaval kontakt.

Prečítajte si tiež: Smútok a zdesenie za ostnatým drôtom: Boli sme so stredoškolákmi v Osvienčime Čítajte 

„Vytetoval jej číslo na ľavú ruku a ona mu vytetovala číslo do jeho srdca,“ povedal autorke. Listy sa k nej dostali vďaka jeho príslušníkovi SS, ktorý Laleho strážil. Podobne ako iným väzňom, aj jej sa snažil pomôcť dodávkami jedla.

Keď sa v roku 1945 blížili k táboru Rusi, Gita i mnohí iní väzni museli spolu s nacistickými vojakmi odísť.

Laleho najskôr presunuli do tábora Mauthausen, podarilo sa mu však preplávať Dunaj a vrátiť sa na Slovensko. Po skončení vojny tetovač z Auschwitzu nevedel, či ešte niekedy svoju lásku stretne a či je vôbec nažive.

SkryťVypnúť reklamu

Z rodných Krompách sa na konskom povoze vybral do Bratislavy, kde týždne čakal na vlakovej stanici na Gitu. Pri ceste do centrály Červeného kríža ju stretol na ulici.

Utekali čo najďalej

V októbri 1945 sa vzali a rozbehli obchod s textilom. Ich aktivity na finančnú podporu Izraela však znamenali, že komunistický režim ich obchod znárodnil a Lale skončil vo väzení.

Keď dostal na víkend priepustku, aj s manželkou z Československa utiekli – najskôr do Viedne, potom do Paríža a skončili až v Austrálii. O svojom osude sa rozrozprával až po tom, ako Gita v roku 2003 zomrela.

Práca na knihe dopomohla aj k zisteniu, že Laleho rodičia zahynuli v Auschwitzi mesiac pred jeho príchodom. Lale však zomrel v roku 2006, ešte pred tým, ako sa túto informáciu dozvedel.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa ho autorka pýtala, ako je možné, že bol aj v najťažších chvíľach taký pozitívny, podľa denníka Guardian odpovedal: „Ak ste sa zobudili a boli ste nažive, bol to dobrý deň.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 109
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 9 697
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 677
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 782
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 724
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 022
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kristel Candelariová.

Dieťa zomrelo na následky vyhladovania.


TASR
Cyklóna Megan.

Cyklóna Megan medzičasom zoslabla.


TASR
Ilustračné foto.

Banka prosí klientov, aby peniaze vrátili.


ČTK
Americký prezident Joe Biden.

Prezidenta USA znepokojujú plány Izraela na ofenzívu v Rafahu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu