Článok sme 10. januára o 12:00 doplnili a spresnili o nové informácie.
Slovenský súd splnil rozhodnutie štokholmskej arbitráže, vyhovel žalobe talianskej spoločnosti Ugas a pozastavil dodávky plynu pre ukrajinskú spoločnosť Naftogaz.
Takúto informáciu koncom minulého roka publikovalo niekoľko „alternatívnych“ médií, medzi inými aj Hlavné správy, AC24.cz či Slobodný výber. V textoch sa objavujú malé variácie, niektoré články píšu, že Slovensko „odstavilo“ tranzit plynu na Ukrajinu, iné používajú slovo „obstavilo“.
Stránka AC24.cz text prevzala z českej verzie ruského vládneho servera Sputnik, ktorý už niekoľkokrát šíril klamlivé články ruskej propagandy.
Článok Sputnika, ako aj všetky slovenské verzie článku sa odvolávajú na jeden zdroj – ruskojazyčný server www.zn.ua.
Ten sa odvoláva na anonymný zdroj a tvrdí, že 20. decembra 2017 slovenský súd (neuvádza ktorý) na základe štokholmskej arbitráže pozastavil dodávky plynu zo Slovenska na Ukrajinu.
Všimli ste si hoax alebo propagandu?
Napíšte nám na hoax@sme.sk
Správu prevzala aj facebooková stránka novozámockej pobočky strany Sme rodina Borisa Kollára. Tá hoaxy z dezinformačných kanálov šíri pravidelne.
V štandardných médiách sa nám nepodarilo nájsť nijakú zmienku o tom, že by štokholmská arbitráž alebo ktorýkoľvek slovenský súd zastavili reverzný tok plynu na Ukrajinu.
„Ministerstvo hospodárstva ani Slovenská republika nie sú účastníkmi žiadneho rozhodcovského konania ani iného konania, ktoré by súviselo s medializovanými informáciami, na ktoré poukazujete,“ reagovalo pre SME tlačové oddelenie slovenského ministerstva hospodárstva.
Za pravdu mu dáva aj ukazovateľ na webstránke slovenskej firmy Eustream, ktorá reverzný tok plynu prevádzkuje. Stanicou v Budinciach podľa neho každý deň prechádza na Ukrajinu takmer 19 a pol milióna kubických metrov plynu denne.
Faktom však je, že hoci reverzný tok plynu na Ukrajinu stále funguje a prietok v ňom neklesol, v Centrálnom registri exekúcií je naozaj vedená exekúcia voči ukrajinskej firme Naftogaz.
Poverenie na výkon exekúcie udelil Okresný súd Bratislava II. Centrálny register uvádza ako predmet exekúcie iba "istinu s príslušenstvom".
Plyn na Ukrajinu teda Slovensko neodstavilo, no úspešná exekúcia by mohla znamenať zadržanie určitého množstva suroviny.
