BERLÍN, BRATISLAVA. Sociálna demokracia je vo veľmi zlom stave a musí nanovo nájsť svoju tvár, hovoril ešte krátko po septembrových voľbách kandidát strany na kancelára Martin Schulz.
Stranu napriek nádejám priviedol k najhoršiemu výsledku od druhej svetovej vojny (20,5 percenta hlasov) a chystal sa na cestu do opozície.

Takmer ako hotová vec sa vtedy v médiách spomínala koalícia kresťanských demokratov kancelárky Angely Merkelovej, liberálov a zelených.
Nemecká politika je spoľahlivá, dá sa očakávať, že strany sa napriek niektorým rozporom dohodnú, hovorili vtedy analytici.
Nie je a nedohodli. Nemecko nemá ani po viac ako troch mesiacoch od ľudového hlasovania vládu, a tak skoro ju mať ani nebude. Od rokovaní pôvodnej trojkoalície ustúpili liberáli a teraz sa začínajú rokovania nové.
Zlá a veľmi zlá voľba
V nedeľu sa v Berlíne stretne 39 členov rokovacích tímov, trinásť za každú stranu – za kresťanských demokratov, za sesterskú bavorskú Kresťansko-sociálnu úniu a za sociálnych demokratov.
„Niekedy nemáte na výber medzi dobrou a zlou voľbou, ale medzi zlou a veľmi zlou voľbou,“ priznal pre Deutsche Welle Ralf Stegner, podpredseda sociálnych demokratov.
Zloženie Bundestagu
- Kresťansko-demokratická únia/Kresťansko sociálna únia –246 kresiel (o 65 menej ako v predošlom parlamente),
- Strana sociálnej demokracie Nemecka – 153 (-40),
- Ľavica – 69 (+5),
- Zelení – 67 (+4),
- Strana slobodných demokratov –80 (+80),
- Alternatíva pre Nemecko – 94 (+94).
- Na väčšinu treba 355 zo 709 poslancov.
Tou zlou voľbou je obnovenie doterajšej širokej koalície. Sociálni demokrati nedostanú možnosť zmeniť tvár strany v opozícii, dostať na vrchol nových ľudí a vyhraňovať sa voči vláde, na čom sa najlepšie získavajú hlasy.
Navyše, najsilnejšou opozičnou stranou bude krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko.
Ďalšou možnosťou by však bola nestabilná menšinová vláda, pri ktorej by hrozili predčasné voľby, alebo okamžité vyhlásenie nového ľudového hlasovania.
„Nemôžete povedať voličom, aby hlasovali dovtedy, kým vám výsledky budú vyhovovať. Takto nefunguje koncept demokracie, voliči rozhodli a teraz je našou úlohou, aby sme prebrali zodpovednosť,“ povedal Stegner a priznal, že nové voľby by zrejme ešte viac posilnili krajnú pravicu.
Pre sociálnych demokratov bude kľúčové, aby v novej vláde neostávali v pozícii slabšej strany, ako sa im to často dialo v posledných štyroch rokoch.