TEHERÁN, BRATISLAVA. To, čo sa z európskeho pohľadu chápe ako jeden z veľkých úspechov geniálneho veliteľa, je pre iných vstupom barbarov a rozvratom slávnej ríše. Alexander Macedónsky v roku 331 pre Kristom porazil v dnešnom irackom Kurdistane jednotky perzského kráľa Dareiosa III., čo znamenalo definitívny koniec slávnej Perzskej ríše.
Táto historická udalosť sa dodnes v Iráne spomína ako jeden z prvých prípadov medzinárodného zasahovania do diania ríše, neskôr islamskej republiky. Aj súčasný bezpečnostný establišment chápe ako najväčšiu hrozbu pre krajinu zasahovanie zvonku.
Nie je preto prekvapujúce, že v súčasnosti, keď v krajine vypukli protesty proti vláde a celému teokratického systému, hovorí hlavný ajatolláh Chameneí, že protesty sú v skutočnosti organizované zvonku.
Imperialisti zo Západu

Pripomína rok 1953, keď aj s podporou americkej CIA (a Iránci nepriznávajú, že proti neboli ani vtedajší duchovní) ľudia zvrhli premiéra Muhammada Mosaddegha a upevnila sa moc proamerického šacha Rézu Páhlavího.
Práve na jeho porážke v islamskej revolúcii v roku 1979 a na odpore proti „imperialistom zo Západu“, teda najmä Američanom, buduje súčasná iránska propaganda národné povedomie.
„Nepriateľ čaká na príležitosť, na prasklinu, cez ktorú sa môže infiltrovať,“ povedal podľa AP v prejave ajatolláh Chameneí v čase, keď celoštátne protesty mali už viac ako dvadsať obetí. „Pozrite sa na nedávne incidenty. Všetci, ktorí nemajú radi islamskú republiku, využívajú všetky dostupné spôsoby vrátane peňazí, zbraní, politiky a spravodajského aparátu, aby vytvorili problémy islamskému systému, islamskej republike a islamskej revolúcii.“