ACAPULCO, BRATISLAVA. Arturo Gómez Pérez, starosta asi 20-tisícového mesta Petatlán západne od mexického Acapulca, sedel minulý štvrtok s partiou kamarátov v miestnom podniku Casa Vieja.
Večeral s bývalými spolužiakmi zo strednej školy, keď k nemu zozadu pristúpil muž v kapucni a trikrát do neho strelil.

Starosta, ktorý sa chystal tento rok kandidovať do Kongresu, po chvíli v nemocnici zomrel – podobne ako jeho predchodca v roku 2009, opisuje web El Sur Acapulco.
V malom mexickom meste nemá politika od násilností ďaleko – kým dvaja starostovia sú mŕtvi, jeden je vo väzení za to, že riadil činnosť známeho drogového kartelu Sinaloa v tomto regióne.
Starostovia miest a regionálni politici sú vo volebnom roku v oveľa väčšom nebezpečenstve. Len za posledný týždeň ich zabili päť.
Ambicióznosť zabíja
Keď mexický prezident Enrique Pena Nieto nastúpil v roku 2012 do úradu, sľuboval iný prístup k vojne proti drogám a násiliu drogových kartelov. Nietova stratégia však nevyšla – minulý rok v Mexiku zabili viac ako 23-tisíc ľudí, najviac odkedy sa v krajine vedú moderné záznamy vrážd.
V roku, kedy si Mexičania volia nielen nového prezidenta, ale aj poslancov a niektorých starostov, to demokratickému procesu nepomáha.
“Kartely sa viac zaujímajú o to, kto vyhrá a kto prehrá voľby.
„
„Ukazuje to rozklad inštitúcií, ktoré sú pretkané zločineckými skupinami, ktoré sa očividne snažia ovplyvniť volebný proces,“ hovorí pre Washington Post právnik a zakladateľ skupiny bojujúcej proti násiliu Miguel Arroyo Ramírez.
Práve súčasní a bývalí starostovia miest sú často terčom kartelov. Odkedy je Nieto v úrade, zabili ich až 61.
Symbolom brutality drogových kartelov sa predminulý rok stala 33-ročná Gisela Motaová. Starostka malého mestečka nastúpila do úradu presne na Nový rok. V inauguračnej reči hovorila o svojom boji proti korupcii a špine v úrade, na ďalší deň sa stretla s novými poslancami.