PRAHA, BRATISLAVA. Jedna strana za každý milión korún pochybnej dotácie na výstavbu Čapího hnízda, spolu 50 strán.
Toľko má správa, ktorá by mohla zavážiť pri budúcotýždňovom hlasovaní o podpore novej českej vlády. Na verejnosť sa však zrejme tak skoro nedostane.
Podľa uniknutých informácií správa naznačuje, že český premiér Andrej Babiš sa dopustil podvodu, za ktorý zaplatia českí daňoví poplatníci.

Keď polícia v lete poslancov požiadala o vydanie lídra ANO Babiša na stíhanie za podvod pri európskych dotáciách na Čapí hnízdo, špekulovalo sa, či má dosť dôkazov o podvode.
Na ministerstve financií, ktoré za prideľovanie dotácií zodpovedá, to už zrejme vedia, rovnako aj na štátnom zastupiteľstve, kam správu posunuli.
Už na konci minulého roku totiž rezort potvrdil, že dostal správu európskej agentúry OLAF.
Nerozhoduje o vine
Kauza Čapí hnízdo
- Komplex s reštauráciou, hotelom či malou zoo sa nachádza pri obci Olbramovice v Stredočeskom kraji.
- Jeho rekonštrukcia sa začala v roku 2008, trvala do roku 2010. Dokopy stála asi 450 miliónov českých korún.
- Komplex patril Agrofertu, no krátko predtým ho firma presunula na neznámych vlastníkov. Vtedy požiadali o európsku dotáciu vo výške 50 miliónov českých korún.
- V roku 2014 sa Čapí hnízdo vrátilo pod Agrofert. Ak by firme patrilo po celý čas, na dotácie by nemalo nárok.
- Až v roku 2015 Babiš priznal, že firmu v rokoch 2008 až 2014 kontrolovala jeho rodina. Ešte predtým ho označoval za svoj najlepší projekt.
- Polícia Babiša obviňuje, že sasa spolu s ďalšími ľuďmi dopustil podvodu pri žiadosti o dotáciu.
OLAF síce nerozhoduje o vine páchatateľov, no skúma, či sa pri prideľovaní dotácie neporušili európske pravidlá. Práve rozpísanie všetkých účtovných operácií by mohlo byť pri budúcom dokazovaní viny kľúčové. OLAF správu nezverejňuje, posúva ju štátnym orgánom a tie potom podľa toho konajú. Za bežných okolností sa čaká, kým ju preskúma súd.
Premiér Babiš však o týždeň požiada Poslaneckú snemovňu o podporu jeho vlády jednej strany a o zverejnení správy sa hovorí ako o veci verejného záujmu. Babiš je totiž podľa polície hlavným organizátorom podvodu.
A tak budúcotýždňové hlasovanie o dôvere nebude až tak o programe, ale o otázke, či môže byť na čele vlády premiér, ktorého aj Európska únia obviňuje z podvodu pri čerpaní dotácií.
Ministerstvo financií, ktoré dnes už kontroluje Babišova nominantka Alena Schillerová, správu zverejniť zatiaľ nechce.
Vraj analyzuje, či je to možné. Štátne zastupiteľstvo ju zas zaradilo do spisu o stíhaní, a preto tiež nepodporuje zverejnenie.
Desiatky bežných ľudí aj politikov medzitým ministerstvo požiadali podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám o zverejnenie správy.
Nejde len o hlasovanie o dôvere vlády, už 9. januára sa bude v mandátovom výbore rozhodovať aj o novom vydaní Babiša a podpredsedu ANO Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie. Názor bruselských úradníkov by mohol zavážiť.